Bijenlinie in Zeeland, laat Zeeland weer zoemen Door: Sylvia Tuinder, SLZ Bijen zorgen voor de kers op je taart en de aardbeien onder je slagroom. Wilde bijen zijn verantwoordelijk voor 80% van de bestuiving en daarom onmisbaar, maar ze hebben het moeilijk. De helft van alle 360 soorten is bedreigd. Daarom zijn we in 2017 met de Bijenlinie gestart. Doel is om structureel iets te doen voor wilde bijen. Stichting Landschapsbeheer Zeeland, Het Zeeuwse Landschap en het IVN zijn hiervoor in Zeeland samen aan de slag gegaan. We zetten actief in op bijvrien- delijk beheer, aanleg van nestel- en leef- plekken en inventariseren van geschikte gebieden. Natuurlijk bieden we advies over wat bijen nodig hebben, zodat we ook echt kansrijke bijenplekken krijgen. De Bijenlinie wil in Nederland 300 extra wilde bijen- plekken realiseren. Een overzicht van bestaande plekken en plaatsen waar kansen liggen komen digitaal op kaart. In Zeeland willen we samen minimaal 18 bijenplekken realiseren voor 2020. Gezien de belangstelling gaat het ons vast lukken. De eerste 7 nieuwe bijenplekken in 2017 zijn ingericht! Een vervolg is dat we kijken hoe we de bijenplekken met elkaar kunnen verbinden, om de achteruitgang van de wilde bijen te stoppen. Bijvriendelijk groenbeleid en goed beheer geven ruimte voor biodiversiteit en bijen vragen om gevarieerde leefgebieden. Het project de Bijenlinie is zichtbaar als Nederland Zoemt en loopt tot 2020. We werken samen met bewonersgroepen, erfeigenaren, overheden, particulieren en agrarische bedrijven om bijenplekken aan te leggen. Het leuke voor bewoners is dat op sommige plekken de aanleg van hun dorpsboomgaard samen ging met de aanleg van een bijenplek. Wilde bijen hebben er baat bij als het cultuurlandschap minder eentonig wordt. Bijen hebben baat bij bloeiende wilde planten, bloeiende bomen en struiken. Er is behoefte aan kale grond of zandheuvels, steile wandjes voor bodem nestelende bijen. Boven gronds zijn houtrillen, gaatjes in boom stammen, holle takjes aantrekkelijk voor de bovengronds nestelende solitaire bijen. Een bijenhotel biedt dat ook en het is leuk om te maken. Enkele voorbeelden van bewoners participatie: Serooskerke Met enthousiaste bewonersparticipatie kan veel bereikt worden. Zo heeft de werkgroep van dorpsraad, bewoners en school in Serooskerke samen met SLZ invulling aan hun dorpsboomgaard gegeven door dit te combineren met een bijenplek. Ze konden rekenen op steun van de Gemeente Veere. Enthousiast startten de schoolkinderen met de bijensnoeptuin en zochten ze bloeiende kruiden uit die geschikt waren. De werk groep, wethouder en schoolkinderen plant ten fruitbomen, heesters en bessenstruiken. Al doende kon SLZ kennis over bijen en bij- vriendelijk beheer met bewoners en schoolkinderen delen. 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 14