Historische grenspalen in of uit de polder? Door: Sandra Dobbelaar, SLZ Al vele jaren zijn via Stichting Landschaps beheer Zeeland (SLZ) vrijwilligers actief met historische grenspalen. In 2008 werd een Zeeland brede inventarisatie gehouden. Alle opgespoorde grenspalen werden gefotografeerd, beschreven en voorzien van een coördinaat en in een digitaal bestand opgeslagen. Door speurwerk op oude kaarten en in oude documenten, kwam er zicht op ontbrekende palen. Een aantal daarvan zijn zonder probleem in het veld opgespoord, maar in de meeste gevallen lag het ingewikkelder. Dan waren er tips nodig. Aandacht via de media en veel praten met lokale mensen, leverde bruikbare informatie op. Soms bleken palen gewoon een eindje verderop te staan. Andere bleken verhuisd te zijn en weer andere zaten onder de grond verstopt. Op dit moment zijn alle geïnventariseerde historische grenspalen met coördinaat, te vinden in de Cultuurhistorische Hoofd structuur (CHS) op de site van de Provincie Zeeland. Tevens is een uitgebreid bestand bij het Waterschap en een aantal gemeen ten aanwezig. Nog regelmatig duiken er palen op, vooral op Walcheren. Mensen weten er nog een te staan of vinden er een bij grondwerkzaam heden. Vrijwilligers zoeken dan de originele standplaats op via archief en kaartonder- zoek, regelen de nieuwe standplaats, (her)- plaatsen de palen, regelen het beheer, maken en plaatsen soms een informatie bordje. Onmisbaar zijn ook de vrijwilligers die regelmatig de palen bezoeken om te kijken hoe ze er bij staan en óf ze er nog staan. Vooral dat laatste is voor een aantal palen telkens weer spannend, want helaas raken jaarlijks palen onherstelbaar bescha digd of verdwijnen ze, omdat ze in de weg staan bij maai- en (weg)werkzaamheden. Medewerkers en vrijwilligers van SLZ wer ken daar al vele jaren aan, maar het blijkt erg lastig om er een structurele oplossing voor te vinden. Het zou goed zijn dat de historische grenspalen die er nog zijn in onze polders wat meer op waarde zouden worden geschat. Allemaal vertellen ze een stukje geschiedenis van onze streek, wat ze met hun verdwijning met zich meenemen. Tiendpaal 206 bij Zanddijk Het is al bijna een jaarlijkse traditie: het herplaatsen van een tiendpaal ergens in Walcheren. Wim Roose en Hans Bostelaar, vrijwilligers cultuurhistorie van SLZ, kregen een melding over een hardstenen paal met het nummer 206 zt 1 in een tuin bij Veere. Het bleek om een tiendpaal te gaan (zt staat voor Zeeuwse Tiende). Tiendpalen markeerden de grens tussen eigendom men van verschillende grondeigenaren. Dit waren gronden waarover pachters belasting moesten betalen in de vorm van een deel van de oogst. Anders dan in ande re delen van ons land, was dat geen tiende, maar een elfde deel. De naam tiendpaal is in Walcheren dus eigenlijk een beetje gek. Na wat zoekwerk in archiefstukken werd aan de hand van het nummer de originele standplaats achterhaald vlak bij Zanddijk. De paal werd in november 2017 weer aan Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 17