V Gemiddeld bestaan deze boomgaardjes uit 15 tot 20 hoogstamfruitbomen en zijn er verschillende rassen appels, peren, pruimen en kersen aangeplant, soms aangevuld met een noot, mispel of kweepeer. Afhankelijk van de wens van de bewonersgroep kan er ook een paneel of bankje worden geplaatst of naambordjes bij de bomen aangebracht. In 2017 vond aanplant plaats in Kuitaart, Middelburg (Sprenckpark), Cadzand en Serooskerke. Financiering vindt vaak plaats door de eigenaar (vaak de gemeente) in enkele gevallen zoeken we financiering elders. Zo zijn de hoogstambomen in Kuitaart gesponsord door de ELSTA elektri citeitscentrale. Na de realisatie dient ook het beheer en onderhoud te worden opgepakt door de bewonersgroep. De verschillende deel nemende bewonersgroepen zijn begin 2017 uitgenodigd voor de snoeicursus en 19 vrijwilligers vanuit 8 dorpsraden hebben deelgenomen aan de snoeicursus in Vogel waarde. Ook dit jaar hebben weer diverse vrijwilligers vanuit de dorps- en wijkraden deelgenomen aan de snoeicursus in Goes in samenwerking met de wijkraad Mannee. Het is fijn dat ook het onderhoud van hoogstamfruitbomen op deze manier goed wordt opgepakt door de dorps- en wijk raden. Het beheer van het gras vindt bijna altijd plaats door de eigenaar (meestal de gemeente, soms een particulier). Naast het onderhoud door de vrijwilligers uit de dorps- en wijkraden zijn er ook enkele dorpsboomgaarden in beheer bij SLZ via het hoogstamabonnement of een andere regeling. Deze boomgaardjes worden dan regelmatig gesnoeid door onze doordeweekse fruitsnoeiploeg. Leerlingen helpen mee om de boomgaard in het Sprenckpark te Middelburg aan te planten. Foto: Sylvia Tuinder Sprenckpark Middelburg Bewonersgroepen kunnen zich aanmelden bij SLZ om deel te nemen aan het project. Mail naar info@landschapsbeheerzeeland.nl Begin 2018 zijn er alweer enkele dorps- boomgaardjes gerealiseerd, tevens zijn er in enkele boomgaarden enkele dode bomen vervangen. Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 23