Ecologisch maaibeheer Door: Pieter Voets, SLZ Ondanks dat het vrijwilligerswerk bij SLZ steeds 'breder' is geworden, bestaat 63% van het werk toch nog uit 'landschapsbe heer' werk zoals knotten, bosjeswerk, plant- werk en ecologisch maaibeheer. In dit arti kel wil ik wat verder ingaan op het ecolo gisch maaibeheer waar zo'n 1400 van de totaal 50.000 vrijwilligersuren gemaakt worden. Dit lijkt niet zoveel maar waarom doen we dit en waarom vinden we het belangrijk? Eerst even wat cijfers: in 2017 hebben we bij elkaar 1,7 hectare dijktalud gemaaid en 15 hectare hooi- en rietland. Bij dijktalud gaat het om (gedeelten van) bloemdijken met een waardevolle vegeta tie. Vaak zijn dijken wat zandiger en wat schraler en ook gaat het bijna altijd om taluds die min of meer aan de zuidkant lig gen waardoor er een warmer microklimaat ontstaat. Veel bijzondere soorten voelen zich hier thuis. Bij hooi- en rietland gaat het vaak om (gedeeltelijk) nattere gebieden zoals duinvalleien, ecologische oevers of ander graslandjes. De opdrachtgevers zijn particulieren, ter rein beherende organisaties, het Water schap, gemeentes en lokale vrijwilligers- of bewonersgroepen. De vraag kan van de opdrachtgever zelf komen maar op sommige locaties heeft SLZ ooit zelf het initiatief genomen voor het maaiwerk. Wanneer terreintjes niet of niet op de juiste manier of op het juiste tijdstip gemaaid worden, kan de waardevolle vegetatie verdwijnen. Door te maaien en het maaisel af te voeren, worden er voedingsstoffen weggehaald. De grond wordt schraler en de vegetatie wordt in stand gehouden waarbij er ook meer kansen komen voor andere bijzondere 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 24