De opkomst van de buxusmot in Zeeland Door: Joan van der Velden, SLZ De buxus is van oorsprong een uitheemse plant. Echter vanwege het eeuwenlange gebruik van de buxus in siertuinen kan deze plant wel gezien worden als 'streekei gen' in Zeeland. De buxus is populair in onze omgeving, omdat deze in de winter bladhoudende plant, gemakkelijk in kleine haagjes kort gehouden kan worden en daarmee een mooie afscheiding in perkjes kan geven. Nederland, België en Frankrijk. In Zeeland wordt de buxusmot momenteel vooral aan getroffen in oost en midden Zeeuws- Vlaanderen, Walcheren en Zuid-Beveland. De mot legt de eitjes in de bladeren van de buxus; waarna de jonge larven zich door het blad naar buiten eten. Omdat de rup sen nog geen of weinig natuurlijke vijan den hebben kunnen ze een buxusplant geheel kaal eten. De buxusmot heeft hier veel buxushaagjes te pakken gehad. Foto: Bert van Broekhoven Helaas wordt de buxus belaagd door de buxusrups, de rups van de buxusmot. De buxusmot is een invasieve exoot; een soort die van nature niet in dit gebied voor komt en zich snel uitbreidt. Een aantal buxusmotten is waarschijnlijk zo'n 10 jaar geleden uit noordoost Azië, met een lading planten, in Duistland terecht gekomen en heeft zich vandaar uit verspreid naar De buxusrups. Foto: Bert van Broekhoven Nu kan een buxusplant best wel wat heb ben en komen de blaadjes wel weer terug. Een kale buxusplant en de structuur van de takken zou kunnen suggereren dat de buxus dood is; maar dit is meestal niet zo nadat eenmalig alle blaadjes zijn verloren. Echter als de blaadjes keer op keer worden opgegeten stopt de energie voorziening van de buxusplant en sterft deze af. 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 26