Wat kunnen we doen bij aanwezigheid van de buxusrups: Bij een beperkt aantal planten de struik zeer regelmatig controleren op rupsen en deze handmatig wegvangen Spuiten met bestrijdingsmiddelen en bij voorkeur biologische bestrijdingsmidde len. Er zijn geen specifieke bestrijdings middelen voor de buxusmot; daarom worden veel agressieve bestrijdingsmid delen aangeboden die niet snel afbreken en doorgegeven kunnen worden in de omgeving met bijvoorbeeld als gevolg sterfte van rupsen etende vogels. Vallen met feromonen. Deze vallen zor gen voor een sterfte van de mannelijke buxusmotten. Even afwachten en hopen dat de natuur zich snel zal aanpassen aan deze nieuwe exoot. Meestal neemt een exoot in aan tal de eerste jaren snel toe, maar als de exoot als voedsel wordt ontdekt loopt het aantal meestal weer snel terug (zie ook kaartje met populatieverloop van invasieve soort). Er zijn al diverse waarne mingen van mezen, vinken en kauwen die eten van de enorme voorraad buxus- rupsen. Geheel verdwijnen zal de buxus mot waarschijnlijk niet meer; maar het zal dan ook geen plaag meer zijn die hele buxushagen kaal kan eten. Hier is de buxusmot geweest. De buxusmot. Foto: Bert van Broekhoven Mocht u toch de buxus willen vervangen dan raadt SLZ vooral inheemse planten aan. Deze passen het beste bij het cultuurlandschap van Zeeland en zijn beproefd op de meeste parasieten. Mogelijkheden hierbij zijn (wilde) liguster, meidoorn, hulst, haagbeuk, veldesdoorn, taxus of klimop. Regulier populatieverloop van invasieve exoot bij aanwezigheid potentiële predatoren Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 25

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 27