die zich op een of andere manier zeer ver dienstelijk heeft gemaakt voor ons cultureel erfgoed. In 2018 is SLZ de organisatie die gekeken heeft welke eigenaren van een erf in het zonnetje worden gezet uit blijk van waardering voor hun inspanningen om hun Zeeuws erf mooi te maken en te houden. Accent ligt dit jaar op de waardering voor eigenaren met een cultuurhistorisch erf dat rijk is aan biodiversiteit en landschapsele menten. Diverse vrijwilligers van het inven tarisatieproject cultuurhistorie hebben bij de keuze een belangrijke rol gespeeld. Bezoek aan een erf met opvallend oude bomen In 2016 is de inmiddels afgeronde inventari satie van waardevolle historische boerderij en van start gegaan. Hierbij werden boerde rijen, die zich hadden aangemeld voor de inventarisatie beoordeeld op verschillende punten, waaronder ook de biodiversiteit van hun omgeving. De Erftrofee richt de focus op de landschaps elementen en biodiversiteit van een boerde rijtje in Klein Brabant, een gehucht in de buurt van Waterlandkerkje. Hier wordt een dergelijk boerderijtje ook wel 'een plekje' genoemd. Meerdere drinkputten op het erf'Klein Brabant' Foto: Marian Rootsaert-Hennekeij De woning, gebouwd volgens de gevel steen in 1933, met schuur en bijgebouwen ligt in een oude inlaag. Ingeklemd of misschien is het beter om te zeggen beschermd, door de Liniedijk enerzijds en een oude zeedijk anderzijds. Naast de bio diversiteit vormt dit boerenerf een waarde vol cultuurhistorisch element in het land schap. Het erf wordt grotendeels omgeven door verschillende boomsoorten, waarbij de vorig jaar gekandelaberde oude populieren langs de oprit opvallend zijn. De eigenaren hebben deze methode toe gepast om de veiligheid voor de omgeving te waarborgen, maar toch niet te hoeven kappen, want ze wilden de bomen die voor het erf zo kenmerkend zijn, niet kwijt. Tegen de glooiing van de oude zeedijk staat een oude, reusachtige walnotenboom met een nestkast voor de steenuil. De unieke boom biedt een schaduwrijke plek aan de schapen in de schapenweide. Via een weilandje achter de oude wagenschuur kom je op een soort 'stilte pad' wat langs de oude zeedijk naar een tweehonderdjarige zwarte populier leidt. Deze diende in het verleden zeer waarschijnlijk als grensboom. Het opvallende aan de waardevolle boom is dat hij vroeger is geknot en nu een hele dikke stam heeft, die zelfs van binnen deels hol is. Het pad loopt tussen Zeeuwse hagen aan de ene zijde en een sloot met knotwilgen en meidoornstruiken aan de andere zijde. Het beheer ziet er niet strak uit en er is veel al wat ondergroei te vinden met hier en daar een takkenril, takkenstapel of rommel- hoekje. Aan de vele vogelgeluiden te horen 12

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 14