De werkochtend begint meestal met een gezamenlijke fietstocht van school naar de werklocatie. Ruim voor aankomst heeft de SLZ begeleider alles overzichtelijk klaar staan: zagen, tangen, ladders, handschoe nen en EHBO-doos. Ervaren begeleiders herkennen al van ver het geluid van de naderende fietsers en weten dat het zo gaat beginnen, ze zijn alert. Bij aankomst moeten eerst de fietsen veilig gestald wor den. Daarna volgt er een welkomstwoordje plus de benodigde uitleg om de klus goed en veilig te klaren. Afhankelijk van de leef tijd en ontvankelijkheid kan de uitleg wat korter of langer zijn. De kinderen willen vooral zo snel mogelijk aan de slag gaan. Sommigen zijn overenthousiast en pakken gelijk een zaag en voor je het in de gaten hebt zitten ze in de boom. Goed bedoeld maar zo werkt het niet. De grootte van de groepen is nogal divers en varieert tussen de 10 en 40 kinderen. Bij de grotere groepen zijn er naast de meester of juf meestal ook enkele natuurouders aanwezig om te helpen in de begeleiding. Dat is handig want tijdens het werk is er regelmatig ondersteuning nodig. Een klem mende zaag, een verkeerd geplaatste ladder of het voorkomen van gevaarlijke situaties. Na een uurtje is er meestal een pauze om even op adem te komen en wat te nuttigen. Lang kan de pauze niet duren omdat de meeste weer al snel aan de slag willen gaan. Na nog een uurtje gewerkt te Spelen, werken en leren In de winterperiode bestaat het werk hoofdzakelijk uit planten van bomen en struiken, het bestrijden van Amerikaanse vogelkers en het knotten van wilgen. In de zomer is het vooral afharken en afvoeren van maaisel bij ecologisch maaibeheer. De leerlingen zijn niet zo kieskeurig en vinden de aangeboden klussen meestal leuk. Het is overigens niet enkel de klus zelf maar alles erom heen wat het een leuke activiteit maakt. Werken in het landschap is een vorm van ervaringsgericht leren. Spelen, werken en leren komen hier samen. Het is ook een moment waarop de theore tisch wat minder getalenteerde leerling kan uitblinken in praktische vaardigheid. Voor veel leerlingen is het een van de weinige momenten waarop ze de natuur van dicht bij voelbaar meemaken. En wie weet wordt in die ene keer wel het zaadje van interesse geplant. Verloop activiteit Landschapsbeheer Zeeland Herfst 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 15

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 17