De Zeeuwse Natuur(werkdag) Door: Robert Wielemaker, SLZ Al sinds het jaar 2000 organiseren we de Natuurwerkdag samen met de vele vrijwilli- gersgroepen en diverse partners uit het samenwerkingsverband 'De Zeeuwse Natuur. Op deze eerste zaterdag van november verwelkomen de locatieleiders nieuwe en bestaande vrijwilligers (jong en oud) in de Zeeuwse natuur. Maar er is meer, zo zijn er de afgelopen jaren andere groe pen, zoals scouts, vaste klant geworden en steeds meer bewonersgroepen zien ook de voordelen in van de Natuurwerkdag. Mede dankzij SLZ krijgen zij praktische hulp voor het daadwerkelijk uitvoeren van hun eigen project. Vanaf het jaar 2010 zijn er rond de 20 nieu we (bewoners)groepen mee gaan doen met de Natuurwerkdag. Vaak hebben zij hun eigen locatie waar men vaker werkt. Eén van de redenen om mee te doen is dat SLZ de groepen helpt bij het daadwerkelij ke verwezenlijken van hun ideeën en ze in direct contact brengt met de juiste mensen bij gemeenten en andere overheden. Ook kunnen ze van SLZ gereedschap lenen en uitleg krijgen over hoe de klus het beste veilig en goed geklaard kan worden. Op 15 locaties waren er in 2017 SLZ medewerker(s) of SLZ vrijwilliger(s) aanwe zig die hielpen met de organisatie van de werkdag zelf. Om de link met de Zeeuwse Natuur verder uit te diepen geven we enke le voorbeelden: Zo hebben we met de Jeugd Natuur- en Vogelwacht van Schouwen-Duiveland en samen met het (NME) Natuur- en Milieu Educatie centrum Schouwen-Duiveland een werkdag gehouden op het terrein van Staatsbosbeheer. De jeugdgroep leverde deelnemers en het NME heeft een excursie gehouden in het leefgebied van de heikik ker die hier nog leeft. Uiteraard hebben ze hier ook werkzaamheden verricht, maar niet voordat ze uitvoerig uitleg kregen van onze SLZ-medewerker waarom én hoe ze die kleine boompjes moesten omzagen. In Zeeuws-Vlaanderen organiseert Natuurbeschermingsvereniging de Steltkluut al sinds het begin van het bestaan van de Natuurwerkdag jaarlijks mooie werkdagen, waarbij vele werkgroe pen van de vereniging actief zijn. Komend jaar werken zij bij de watertoren in Axel. Rond de 200 deelnemers (voornamelijk scouts van diverse groepen) gaan werken in de verschillende bosjes en in de heem- tuin rondom de watertoren, die bovendien op die dag open is voor publiek. Op deze dag kun je als bewoner gewoon aansluiten waarbij deskundige vrijwilligers van de Steltkluut (of SLZ-ers) aanwezig zijn om aanwijzingen te geven. Voorgaande jaren organiseerde de jongerenafdeling vele uit dagende activiteiten en ook dit jaar zijn er aanvullende activiteiten voor jong en oud. Buurtgroepen en dorpsraden gaan dit jaar 24

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 26