Waarom het samenwerkings verband De Zeeuwse Natuur? Door: Carla Schönknecht-Vermeulen, Provincie Zeeland De aanleiding voor het samenwerkings verband De Zeeuwse Natuur is een actie punt, geformuleerd in het Collegeakkoord van Gedeputeerde Staten in 2016. De opdracht van het College was om de activi teiten van de (door de provincie gesubsidi eerde) natuurorganisaties op het gebied van educatie, voorlichting, informatie en promotie in kaart te brengen. Het doel was om eventuele overlap in de gezamenlijke taken te schrappen en samen meer resul taat te behalen. IVN, Stichting Het Zeeuwse Landschap, Terra Maris, Stichting Landschapsbeheer Zeeland en Nationaal Park Oosterschelde hebben de samenwerking per 1 januari 2018 verankerd in 'De Zeeuwse Natuur beleef, beweeg en leer. Deze vijf organisaties vormen de kern op het gebied van samenwerking rond natuureducatie en natuurbeleving. VVV Zeeland is geen lid van het juridische samenwerkingsverband, maar wel een part ner als het gaat om de promotie van natuur en het communiceren van de activiteiten. In Zeeland zijn natuurlijk veel meer organi saties actief op het gebied van natuur- educatie en natuurbeleving. Belangrijke samenwerkingspartners zijn bijvoorbeeld de andere natuurbeheerders Natuur monumenten en Staatsbosbeheer en de Natuur- en Milieueducatie centra. Veel van de groene organisaties wisten elkaar op verschillende fronten natuurlijk al te vinden, maar het idee leefde dat er meer winst te halen valt in de samenwerking. Daarnaast ontstaan ook explicieter samenwerkings verbanden met partners uit andere secto ren. Te denken valt aan partners in de gezondheidszorg, het onderwijs en de recreatiesector. Een voorbeeld is de samen werking rond 'Gezond in Zeeland' Daarin werkt De Zeeuwse Natuur samen met SportZeeland, De Vitale Revolutie, Economische Impuls, de Foodsector en de HZ samen aan concrete projecten. Mooie voorbeelden zijn een Beweegwandelpad bij de Manteling en de samenwerking tussen verschillende ondernemers die voor hun beweegaanbod (b.v. Yoga) gebruik maken van de natuur. Per 1 januari 2017 is de Wet Natuurbescher ming in werking getreden. Eén van de verplichtingen vanuit de wet is het opstel len van een Natuurvisie. Provinciale Staten hebben in het voorjaar van 2017 de Natuurvisie Zeeland 2017-2022 vastgesteld. In deze visie zijn niet alleen de verantwoor delijkheden met betrekking tot natuur beheer, natuurontwikkeling en -herstel en natuurbescherming vastgelegd, maar ook het belang en de opgaven voor natuur beleving en natuureducatie. Inmiddels is algemeen onderkend dat het beleven van natuur, de mogelijkheid om van natuur te Landschapsbeheer Zeeland Herfst 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 5