Verbeterplannen agrarisch natuurbeheer Door: Jimmy Pijcke, SLZ Voor deze dijk heeft SLZ geadviseerd om clusters met struweel aan te planten als schuilplaats voor o.a. patrijs, kneu en ringmus. Alle foto's: Jimmy Pijcke Als veldleeuwerik, patrijs of gele kwikstaart is het vinden van voldoende voedsel, broed- en schuilmogelijkheden geen evi dentie. In het moderne cultuurlandschap zijn steeds minder ruige hoekjes, kleine landschapselementen en akkers waar jaar- rond voedsel gevonden kan worden. Binnen het agrarisch natuurbeheer probe ren overheid, landbouwers en natuur- en landschapsorganisaties hier verandering in te brengen. Deelnemers aan het agrarisch natuurbeheer gaan een meerjarig contract aan om op hun percelen bijvoorbeeld akkerranden in te zaaien, een vogelakker aan te leggen of kleine landschapselemen ten te behouden en te onderhouden. Zo krijgen de specifieke cultuurvolgers onder onze fauna meer kansen. Het agrarisch natuurbeheer verandert continu. Nieuwe inzichten, studies en evaluaties passen het beleid aan. In de zomeruitgave van Landschapsbeheer Zeeland was al te lezen over het sinds 2016 nieuwe subsidie stelsel Agrarisch Natuur en Landschaps beheer (ANLb) dat het oude SNL-stelsel ver vangt. In dit nieuwe stelsel zal meer geclus terd gewerkt worden op de meest kansrijke locaties en zijn bovendien nieuwe spelre gels bepaald. In Zeeland voeren de Provincie Zeeland en Poldernatuur Zeeland (een collectief van alle Zeeuwse agrarische natuurverenigingen) de regie. Veel landbouwers wensen deel te nemen aan dit nieuwe stelsel. Het oude SNL- contract loopt af en men wil dit verlengen of een nieuw perceel aanmelden. Voorwaarde in beide gevallen is echter dat een perceel wel een ecologische bijdrage moet leveren (of de potentie hiervoor heeft) aan het biotoop van de provinciale doel- 8

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 10