Het Rouwmosproject In de periode 2009 tot 2018 heb ik 183 Zeeuwse begraafplaatsen en kerkhoven op mossen onderzocht (figuur 1). Een heel enkele waarneming uit de onmiddellijk voorafgaande periode is ook opgenomen. In totaal werden 119 mossoorten aange troffen; in Nederland komen iets meer dan 600 soorten voor. Binnen de in Zeeland aangetroffen mossoorten op begraafplaat sen bevinden zich 11 vrij zeldzame (z), 8 zeldzame (zz) en 3 zeer zeldzame (zzz) soorten; zie figuur 2. Vier van deze soorten staan op de rode lijst 2012. Het inventariseren van 183 grote en kleine begraafplaatsen is een weliswaar aange naam, maar volstrekt onbegonnen werk dat nooit af komt. De mosvegetatie is voortdurend in beweging. Hoe vaak je ook op eenzelfde plaats terugkomt: bijna altijd is er wel weer wat nieuws bij gekomen. Vooral boombewonende soorten blijven zich herstellen van de verzuring in vooraf gaande jaren. De zachte en vochtige win ters van de laatste jaren zijn bovendien gunstig voor de meeste mossoorten. Wil je ook nog weten weten wat er in dezelfde tijd is verdwenen, dan kost dat nóg meer tijd die er niet is. 'Een momentopname', is dus de meest passende term. Waarom begraafplaatsen Op de meeste begraafplaatsen komen de drie gebruikelijke substraten voor waarop mos in principe kan groeien: steen, bomen, bodem. Hoeveel steenbewonende mossen op een begraafplaats groeien, is vooral afhankelijk van de gebruikte steensoort en van het gepleegde onderhoud. Het gun stigst is verweerde, oude steen, het ongun stigst nieuwe, harde steen of plexiglas, die meestal zo glad zijn dat er niets op kan groeien. De laatste soort is helaas -voor mossen- in opmars vanwege beperkt onderhoud. Op bijna alle begraafplaatsen zijn wel een paar bomen te vinden. Alleen op de zeer kleine ontbreken ze wel eens. Is het aantal bomen zéér klein, dan is het resultaat een open en tochtig geheel, waar behalve Begraafplaatsen 2009-2018 Begraafplaatsen [Z]zz soorten Landschapsbeheer Zeeland Winter 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 13