Afb. 2 Gesloten kleimos op de begraafplaats Burchtlaan in Axel (foto Luciën Calle). Belangrijker nog zijn de Zeeuwse begraaf plaatsen voor bodembewonende mossen. Die bodem bestaat op de meeste plaatsen uit klei of een mengsel met klei. Een groot deel van de klei in de provincie wordt benut als landbouwgrond. Alleen in parken, op landgoederen en grotere erven (mits enigs zins verstandig onderhouden) en soms op niet verharde kerk- en dorpspleintjes vinden kleibewonende soorten verder nog toe vlucht. De kleibewonende mossoorten zijn niet bijzonder talrijk, maar er bevindt zich een relatief groot aantal vrij tot zeer zeldza me soorten onder, dikwijls winterannuellen. Een aantal daarvan blijkt, wat Nederland betreft, zijn hoofdverspreidingsgebied te hebben in het deltagebied. Een groot deel van de (zeer) zeldzame soor ten die voorkomen op begraafplaatsen, komt daar in hoofdzaak of uitsluitend voor. Dit geldt vooral voor bodembewoners, maar ook zeldzame boom- en steenbewoners hebben de weg naar de begraafplaatsen gevonden. Figuur 3 geeft het aandeel weer van begraafplaatsen in de verspreiding van (zeer) zeldzame soorten in Zeeland. Afb. 3 Gewoon wintermos op de begraafplaats in Cadzand (foto Luciën Calle). Dat op de grootste begraafplaatsen ook de meeste mossoorten groeien, lijkt voor de hand te liggen. Alleen: ze liggen in grote plaatsen, en die waren tot voor kort zo sterk vervuild dat er hooguit een handjevol ijzer sterke mossoorten groeide, in binnensteden soms maar één of twee of helemaal niets. In niet goed bijgewerkte studies kom je ook nu zulke aantallen nog steeds tegen, hoewel die tijd allang voorbij is. De soortenrijkdom op de grote begraafplaatsen van Middelburg, Goes en Vlissingen is dus verheugend. Figuur 4 noemt de soorten- rijkste begraafplaatsen in de provincie. Verder Op www.verspreidingsatlas.nl/mossen zijn verspreidingskaartjes te vinden van alle genoemde en niet genoemde Nederlandse mossoorten. Meer over mos is te vinden op www.blwg.nl, de website van de Bryologische en Lichenologische WerkGroep van de KNNV. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 15