Wie in Oost Zeeuws-Vlaanderen op zoek wil maar monumentale bomen doet er goed aan om in oude dorpskernen, op kerkhoven en historische boerenerven te gaan zoeken. Neem bijvoorbeeld het prachtige Zuiddorpe. Aangekomen op de markt word je verrast door de eeuwenoude linden die daar staan. Maak een rondje rond de kerk en je staat oog in oog met fraaie beuken en linden. De met voorsprong meest indrukwekkende beuk heb je dan nog niet eens gezien. Deze staat een beetje verscholen in de oude pas- torietuin. Door het hekwerk de tuin in glu rend kan je hem net zien. Dit is wel de groot ste beuk uit de wijde omgeving! De meest volumineuze boom van Zeeland vinden we ook in zo'n historische kern: de plataan van Hof ter Zande in Kloosterzande. De omvang van deze gigant is wel eens op 40 m3 geschat! Nu we toch met records bezig zijn: de hoogste boom die we in Zeeland hebben staat in het centrum van Axel, in de voormalige pastorietuin. Het is een zwarte populier met een lengte van wel 37 meter. Een andere bezienswaardigheid is de oude grensboom op de Oude Stoof bij Hengstdijk. Dit is een opmerkelijke boom omdat dergelijke grensbomen in Zeeuws- Vlaanderen nauwelijks voorkomen (wel typisch voor de Zak van Zuid-Beveland) en omdat dit soort bomen normaal gesproken altijd linden zijn. De boom staat op een mar kante plek in het landschap. Heel bezienswaardig zijn ook de hoog opgaande grauwe abelen die rond de kern van Terneuzen staan. Met name aan de westrand staat een fraaie dubbele rij waar onder het heerlijk wandelen is. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 17

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 19