bomen (van dezelfde soort) bestaan. De lijsten worden periodiek geactualiseerd. Voor bomen die op die lijst staan is bij voor genomen velling een omgevingsvergun ning nodig. Dat geldt in gemeente Hulst ook voor de bomen die eigendom van de gemeente zijn. In Terneuzen niet, maar daar is wel een procedure van toepassing, waar bij er inspraak is geregeld. Zo worden omwonenden en belanghebbenden op voorhand geïnformeerd. In Hulst zijn ook de bomen die vallen onder het beschermd stadsgezicht van de kern Hulst vergunning- plichtig. De overige bomen mogen i.h.k.v. de Wabo (Wet algemene bepalingen omge- vingsrecht) zonder vergunning gekapt wor den. Uiteraard kunnen in beide gemeenten bomen ook beschermd zijn via het bestem mingsplan. De gemeente Terneuzen heeft sinds 2011 een Bomenbeleidsplan, waarin de ambitie wordt uitgesproken om tot een duurzaam boombeheer over te gaan. Per kern is een de groenstructuur aangegeven. Velling en herplant van bossen Kortgeleden is op het Groot Eiland bij Luntershoek een flink stuk bos gekapt. Dat heeft tot enige commotie geleid. Het is daarbij goed om te weten dat er enkele uit zonderingen zijn op de algemene herplant plicht, die voortvloeit uit de Wet natuurbe scherming. Zo kunnen bossen daarvan vrij gesteld zijn omdat ze bestaan "uit populie ren, wilgen, essen of elzen bestaande beplantingen bedoeld voor de productie van houtige biomassa" Wanneer dergelijke bosaanplant heeft plaatsgevonden met een tijdelijke bosbestemming, i.h.k.v. "Regeling snelgroeiend hout" wordt dit gezien als een Haag van Hulst bij de restanten van de Ronde Molen in Overslag. agrarische activiteit, met tot 2016 zelfs de verplichting tot het oogsten van het hout. In 2016 is die verplichting losgelaten. Dit komt doordat die bossen inmiddels veel landschaps- en natuurwaarde hadden en een groot deel van de eigenaren de wens had deze toch te willen behouden. Aan de eigenaar wordt nu overgelaten of er gekapt wordt, en zo niet of de bestemming van de grond dan wordt omgezet in Bos. Op het Groot Eiland was er sprake van deze Regeling snelgroeiend hout. De eigenaar had zelfs kunnen kiezen om er weer een akker van te maken. Dat is niet gebeurd, er zijn o.a. veel hoogstamfruitbomen terug geplant. Er kan overigens nog en tweede reden zijn om niet te hoeven herplanten. Het kan zijn dat bos wordt omgezet in een ander natuurtype, bijvoorbeeld in het kader van Natuurherstelmaatregelen in Natura 2000 gebieden en de PAS. Daar geldt geen gene rieke ontheffing voor, maar wordt het per geval beoordeeld. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 21