Linnen kleding blijft populair, vooral in de zomer vanwege het luchtige karakter. Basis van deze kleding is het natuurproduct vlas. Van oudsher wordt in Oost- en West Zeeuws-Vlaanderen veel vlas geteeld. Dit heeft te maken met een gunstige bodem en een mild klimaat. Er zijn in Zeeuws- Vlaanderen nog enkele gebouwen bewaard gebleven die een rol speelden bij de vlasver werking in het verleden. Nabij Brieversweg 9 te Eede vinden we een betonnen gebouw met stalen deuren en een fabrieksschoor steen ernaast. Het is een voormalige warm- waterroterij, gebouwd voor de Coöperatieve Vereniging "Vlasserswelzijn" uit Eede, offici eel geopend op 13 mei 1952. Een van de eerste bewerkingen die uitge trokken vlas moest ondergaan was roten. De vezel, die aan de buitenzijde van de stengel zit, moest worden losgeweekt. Door vocht en bij een bepaalde temperatuur werd de pectine, waardoor de vezel aan de stengel kleeft, door bacteriën ontbonden. Aanvankelijk gebeurde dat met het veld- of dauwroten, later met het roten in stilstaand water. Vanaf ongeveer 1910 kwam het veel snellere roten met warm water in zwang. Dit gebeurde in rootbekkens. Dat waren grote kamers van beton, voorzien van een zware metalen, soms gietijzeren deur, die opzij geschoven kon worden. De kamer werd waterdicht afgesloten en het vlas rechtop staand in de rootkamer geplaatst. Om te gaan roten moest de temperatuur van het water ongeveer 30 graden zijn. Na drie tot vijf dagen was het rootproces gereed en was er een regelmatig en zuiver geroot vlas. Het water werd door een put afgevoerd, de deu ren werden geopend en het vlas werd er weer uitgehaald. Die snellere methode kende wel een hoge prijs. Warmwaterroten vereiste namelijk een grote investering: 22

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 24