De kwekerij bestaat uit 16 rijen dicht op elkaar geplante wilgen met plantafstanden van een halve meter tussen de rijen en onderling in de rij. Doordat de takken steeds worden geoogst op 50 centimeter hoogte ontstaat er een knot. Je kan het zien als mini knotwilgjes dicht naast elkaar groeiend, het zogenaamde 'wilgenhakhout'. De lage knot- hoogte heeft als voordeel dat al het werk gemakkelijk vanaf de grond is uit te voeren (de hoge knothoogte zoals bij de knotwilg is eigenlijk ontstaan als bescherming tegen vraat van het vee, de malse jonge wilgen scheuten zijn namelijk een delicatesse). Door de dichte plantafstanden ontstaan er lange rechte takken zonder veel zijtakken. Takken van 2 jaar zijn al geschikt om te oog sten en aan te planten maar voor een wat stevigere poot gebruiken we liever 3-jarige takken. De tak wordt op lengte gezaagd, ont daan van alle zijtakken en beoordeeld op vorm en gezondheid. Bij oké bevonden gaat de poot met de onderkant de nabijgelegen sloot in, klaar om later opgehaald te worden. De kwekerij levert al ruim 20 jaar gemiddeld 70 poten per jaar. Bij een plantafstand van 7 meter is dat een rij knotbomen van 10 kilo meter! Niet alle poten die SLZ levert komen overigens uit de kwekerij, een deel wordt gezaagd uit het snoeihout van bestaande knotwilgen. We kunnen de rij dus nog wel 5 kilometer verlengen. De dichte plantafstand heeft naast voordelen ook nadelen. Door de onderlinge concurren tie naar licht kunnen de stammen en knotten niet goed uitgroeien tot een stevig gestel en blijven kwetsbaar voor ziekte en aantasting. Zonder ingrijpen gaat de beplanting zichzelf dunnen. De zwakkere kunnen niet meer con- atsnijden staak v/d knotwilg Het maken van een wilgenpoot van een wilgentak curreren tegen de sterkere en sterven. Dit proces is al enige tijd gaande, veel van de kleinere knotjes zijn al afgestorven. Takken die te krom of te dik bevonden waren om te oogsten bleven vaak staan en groeiden verder uit tot zware nutteloze concurrenten. Vorige winter is daarom de hele kwekerij afge zet zodat er weer voldoende licht kwam voor evenwichtige groei. De eenjarige takken van de sterkste knotjes hebben na één groeisei zoen alweer een lengte van meer dan 3 meter! De kwekerij in zijn huidige vorm kan zeker nog jaren poten leveren, maar om ook op langere termijn zeker te zijn van gezonde poten zijn we begonnen aan een geleidelijke vernieuwing. De binnenste rijen zijn vorige winter gerooid en vervangen. Bij het vervangen bouwen we gelijk wat extra diversiteit in. Bij de aanleg in 1992 is er namelijk enkel materiaal gebruikt afkomstig van één rij knotbomen uit 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 28