schaal gaan uitproberen. Het nadeel van deze methode is dat er kleine verschillen kunnen optreden in groeisnel- heid, kroonvorm, tijdstip van ontluiken, ziek te resistentie, etc. Gebruik van klonen Het voordeel van gebruik van klonen is de voorspelbaarheid, alle eigenschappen zijn bekend en alle exemplaren van een kloon zijn identiek. Dit geeft een grote eenvormig heid die in veel beplantingen gewenst is. Ander belangrijk voordeel is de resistentie tegen ziekten, met name de watermerkziek te. Anders dan soms gedacht, kan de water merkziekte ook bij knotwilgen tot sterfte lij den. Tot nu toe gebruikten we op de kweke rij slechts één kloon, een sterke groeier met redelijke ziekteresistentie. Momenteel zijn er in de handel echter klo nen verkrijgbaar met een betere resistentie tegen de watermerkziekte. Een drietal van deze klonen gaan we op de kwekerij intro duceren. We denken nog na over de mogelijkheid om op kleine schaal soorten te gaan leveren met gekleurde twijgen. Het zal nog zeker 3 jaar duren alvorens de nieuwe aanplant in de kwekerij wilgenpoten levert. De bestaande beplanting heeft nu eenjarige takken en kan over 2 jaar weer poten leveren. Tot die tijd zullen we onze wil genpoten oogsten uit snoeihout van knot- bomen, we hebben daarvoor al enkele gezonde locaties geselecteerd. Op onze website is de folder 'Poot een wilg' te downloaden. West Zeeuws-Vlaanderen. Dat betekent dat er weinig of geen geneti sche diversiteit aanwezig is. Om dit te verbeteren zullen we bij de ver nieuwing gebruik maken van zaailingen én klonen (stekken). Beide methodes hebben voor en nadelen: Autochtone zaailingen Van de meeste knotwilgen in ons landschap weten we niet goed waar het oorspronkelij ke uitgangsmateriaal vandaan komt. Als we gebruik maken van autochtone planten heb ben we zekerheid dat de planten afkomstig zijn uit onze streek en dat ze zich aangepast hebben aan de lokale groeiomstandigheden. Door gebruik te maken van zaailingen in plaats van de gebruikelijke stekmethode ontstaat er een grotere diversiteit in ons aanbod. Dit is voor zover mij bekend een tamelijk nieuwe manier die we op kleine Landschapsbeheer Zeeland Winter 2018 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2018 | | pagina 29