struiken scharrelen een roodborstje en een ekster op zoek naar voedsel. Aan het begin van de Stelledijk ontwaren we de eerste Aberdeen Angus runde ren met kalfje, die de begroeiing kort houden, bij een drinkput. Verder over het asfalt van de dijk naar Kpt 12. Zo hebben we een mooi overzicht over het natuurgebied met heuveltjes, bosjes en plasjes met watervogels, zoals wilde eenden en smienten met hun bruine kop en gele bles. Halver wege staat er nog een koe met zijn kop in een blauwe emmer, vanuit de struiken gadegeslagen door een rood borstje. Waarschijnlijk bijvoer in deze schrale wintertijd. In de kop van het gebied lopen de overige runderen, gevolgd door kraaien en eksters, die in hun nabijheid ook wat hopen mee te pikken! w Infobord dodendraad Dodendraad Terug naar Kpt 12 en het bruggetje over en langs de watergang ri Kpt 41 Op het pad zitten een 30 tal meer koeten, die snel het water in glijden en boven ons passeert een vlucht wul pen, vanuit de polder terug naar het Zwin. Halverwege worden we nog opmerkzaam gemaakt voor de laarzen in de hand doorwaadt naar de Nederlandse kant. Tussen de braam struiken horen we een die hoemp- achtig geluid. Dit kan toch geen roer domp zijn, want die houdt zich gewoonlijk schuil in het riet en voor een kikkergeluid is het nog wat vroeg in het jaar? Zwin Bij kpt 12 lopen we de dijk op, waar nieuwe paden worden aangelegd, en hebben we een ruim overzicht van het Zwin gebied. In de slufter is het een drukte van jewelste met waad- vogels. We horen de weemoedige jodel van de wulp en de trefzekere hoge toon van de tureluur. Ook bergeenden, scholeksters en vele strandlopertjes zijn er aan het foerageren. Vanaf het uitkijkpunt met infoborden zien we aan de overkant een man in een geel jack en waadbroek, die de slufter zonder problemen en met zijn lederen "Dodendraad "die hier in de 1Ste wereldoorlog de grens vormde. Vlak voor Kpt 41 zien we een moderne woning op de plek waar vroeger Fort Oranje lag. Na het bruggetje slaan we linksaf om de wallen route te volgen om het dorp Retranchement heen met zowel een binnen- als een buitenvest. Als we even stilstaan om een spechten- Landschapsbeheer Zeeland Lente 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 13

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 15