PAS project rondom Nieuw-Haamstede Prunus bestrijding bij particulier i' II kt IP L\ Door: Robert Wielemaker, SLZ Inventarisatie in zomer2018. Alle foto's: Robert Wielemaker Het buurtschap Nieuw-Haamstede ligt mid den in het Natura-2000 gebied van de Kop van Schouwen. Dit waardevolle natuurge bied maakt deel uit van het Europese net werk van bijzondere natuur. In heel Nederland zijn er meer dan 160 van deze gebieden aangewezen waarvan 15 in onze provincie. Dit gebied, waar jaarlijks duizenden recreë rende mensen van genieten, krijgt sinds 1978 (natuur) bescherming. Nieuw- Haamstede, vooral bekend van de Westerlichttoren (het biljet van 250 gul den), kenmerkt zich verder door de vele particuliere grondeigenaren die aan of in het Natura 2000 gebied een perceel heb ben. Dit maakt het uitvoeren van een een duidig en gepast beheer niet eenvoudiger. Mede hierom heeft de Provincie Zeeland SLZ gevraagd om hierbij te helpen. PAS - Programma(tisch) Aanpak Stikstof De afgelopen decennia is het duingebied op de Kop van Schouwen nogal veranderd. Door o.a. het wegvallen van begrazing (sterfte konijnen) en de waterwinning kon den bomen en struiken steeds verder oprukken in het duingebied. Daarnaast komen er door luchtvervuiling steeds meer voedingsstoffen (stikstof) in het gebied waardoor het dichtgroeien in een stroom versnelling is geraakt. Voor de Natura 2000 gebieden gelden instandhoudingsdoelstel lingen. Bepaalde habitatstypen moeten dus in stand worden gehouden. Eén van de Natura 2000 herstelmaatregelen maak het mogelijk om de stikstofdepositie terug te dringen. Door het afvoeren van biomassa (o.a. bomen en struiken) voe ren we ook stikstof af. Bijkomend voordeel is dat het afvoeren van deze biomassa ten goede komt aan diverse habitattypen. De oprukkende Amerikaanse vogelkersen verdrukken de andere planten. 20

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 22