w Helemaal nieuw is het werk in het kader van de PAS maatregel voor SLZ niet. In de periode 2014-2017 hebben we in het Oranjebos bij Oostkapelle samen met de beheerder Stichting Overduin aan een soortgelijk project gewerkt. Bovendien hebben we onlangs met Stichting Open Duinen aan de noord kant van Nieuw-Haamstede ook al enkele PAS maatregelen uitgevoerd. Het verschil met het huidige project is dat we nu te maken hebben met circa twin tig eigenaren i.p.v. één. Prunus bestrijding bij particulieren Op vele percelen langs en in het Natura 2000 gebied komt de ongewenste en dominante Amerikaanse vogelkers (Prunus serotina) voor. Deze exoot zorgt ervoor dat het gebied "langzaam" aan dicht groeit en dat is nou net niet de bedoeling. De kwaliteit van het gebied zit hem juist in het relatief open duin landschap met duinvalleien en duin doorn struwelen. In het voorjaar van 2018 hebben de betreffende particulieren (circa 30) een brief ontvangen van de provincie Zeeland met de vraag om mee te werken met dit project. Naast het laten verwijderen van de Amerikaanse vogel kers was er ook ruimte om andersoorti ge kwalitatieve verbeteringen uit te voeren. Zo konden eigenaren dus gelijk kosteloos een poel laten graven/bagge ren of gedeelten laten plaggen. Na de planvorming door SLZ is er deze winter Plaatsen waar te veel Amerikaanse vogel kersen staan worden door de kraan eruit getrokken. werk uitgevoerd op circa 20 percelen waarbij er rond de 25 werkdagen zijn geweest met de doordeweekse vrijwilli- gersploegen van SLZ. Onze vrijwilligers zijn voornamelijk ingezet op de kleinere percelen die zich niet lenen voor de mechanische aanpak. De aannemer die het grovere werk heeft uitgevoerd heeft circa 25.000m2 bosschage verwijderd en afgevoerd (hoofdzakelijk Amerikaanse vogelkers) en heeft ongeveer 10.000m2 afgeplagd (circa 20 cm diep) tot op het witte zand. De komende 2 jaar is ver volg beheer gegarandeerd en kunnen de SLZ vrijwilligers weer bij de verschil lende eigenaren langs om de overge bleven prunus alsnog te verwijderen. Andere eigenaren, die nu niet zijn bena derd, en wonen in of direct aan het Natura 2000 gebied op de Kop van Schouwen, worden gevraagd zich te melden als er Amerikaanse vogelkers op hun terrein groeit. Er bestaat name lijk een goede kans dat we de komende jaren deze percelen samen met de provincie Zeeland zullen aanpakken. Landschapsbeheer Zeeland Lente 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 21

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 23