Boom Gemiddeld aantal soorten insecten op deze boom Aantal gebruikte onder zoeken Inheemse soorten Zomereik 335 3 Wilg 311 3 Zachte berk 242 3 Meidoorn 139 3 Populier 122 4 Beuk 87 3 Hazelaar 85 3 Winterlinde 48 3 Haagbeuk 46 3 Wilde lijsterbes 43 2 Veldesdoorn 39 2 Gewone esdoorn 29 2 Uitheemse soorten Amerikaanse eik 12 1 Tamme kastanje 8 2 Paarden- kastanje 7 2 Steeneik 4 2 Robinia 2 2 Het voorkomen van het aantal Insecten soorten op boomsoorten of boomgeslachten. noordwest Europa. De onderzoeken naar de relatie tussen de bomen en het aantal insectensoorten zijn verschillend uitge voerd; toch vormen de gemiddelden een goed inzicht in het aantal relaties van een boom met insectensoorten. Tevens is een aantal uitheemse boomsoorten opgeno men. Uit de tabel blijkt dat inheemse bomen aanzienlijk meer relaties hebben met insectensoorten dan uitheemse bomen. Dit is niet vreemd omdat de kans op voedsel of huisvestingsrelaties mede afhankelijk is van de tijd dat beiden soor ten in een gebied aanwezig zijn. Doordat de boomsoort en insecten een lange geschiedenis met elkaar delen hebben de insecten zich steeds beter aangepast aan de mogelijkheden om op deze boom te leven of van deze boom te eten. Bij uit heemse soorten is deze tijd relatief kort en zijn de insecten nog veel minder op de boom aangepast. Andere factoren die bepalend zijn voor het aantal insecten soorten zijn de frequentie van het voorko men van de boomsoorten en het aantal boomsoorten met een directe verwant schap dat in een gebied voorkomen. Zo zie je dat het geslacht wilgen, waarvan vele soorten in dit gebied voorkomen, een grotere biodiversiteit opleveren dan bomen van het geslacht esdoorn wat slechts 2 inheemse soorten (veldesdoorn en gewone esdoorn) kent. Om een voorstelling te geven van de relatie tussen bomen en insecten zijn 3 voorbeelden hieronder uitgewerkt. 26

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 28