Steenuilen in midden Zeeland v- .i; i Door: Peter Boelee, veldmedewerker Zeeuws Steenuilfonds Steenuil bij kast. Foto: Peter Boelee Rond 1940 werd de steenuilpopulatie in Zeeland nog op ruim 2200 paar geschat, verspreid voorkomend over alle Zeeuwse eilanden en in Zeeuws Vlaanderen. Het landschap waar steenuilen zich van ouds her prettig in voelden, verdween door o.a. de inundatie tijdens de oorlog, de waters noodramp en de daarop volgende ruilver kaveling. Met de uitbreiding van de indus trie en de aanleg van steeds meer wegen en de toenemende recreatie waren steen uilpopulaties niet langer in staat via ver bindingszones uit te wisselen. Alleen daar waar dat oude landschap nog bewaard gebleven is, zijn er nu nog steenuilen te vinden zoals in Zeeuws Vlaanderen en Zuid-Beveland. Op alle andere Zeeuwse eilanden zijn ze in de afgelopen 20 jaar geheel uitgestorven. Deze terugval vond in heel Nederland plaats en begin jaren negentig werden er overal maatregelen genomen om de steenuil in Nederland te behouden. Kasten plaatsen In Zeeland begon SLZ met het plaatsen van steenuilnestkasten, in 10 jaar tijd wer den er alleen al op Zuid-Beveland en Walcheren 100 nestkasten geplaatst. Door Provinciale subsidie werd het mogelijk om bureau Natuurbelevenis opdracht te geven de beschermingsmaatregelingen uit te breiden. Boeren en buitenlui werd gevraagd om een nestkast op hun erf of landgoed te mogen plaatsen, zelden werd dat geweigerd. Tussen 2007 en 2017 werden er nog eens 200 nestkasten bij geplaatst. Werden er in 2007 nog maar 7 nestkasten door steenuilen gebruikt, in 2018 waren dat er op Zuid-Beveland al 57. Concurrentie Door de toenemende concurrentie van alle holenbroeders, zoals kauwen en holenduiven verhuisden veel steenuilen van holle bomen en schuurtjes naar de nestkasten. De populatie breidde zich 30

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 32