Oude Zwarte populieren langs de Koningin Emmaweg bij Oranjezon Landschappelijk beeld De Inundatie van Walcheren in 1944 zette een groot deel van Walcheren onder water. Door het zoute water stierven bijna alle bomen. Een gevolg is dat nagenoeg alle bomen op het overstroomde deel jonger dan 74 jaar oud zijn. Daarmee verschilt deze streek van bijvoorbeeld Zuid-Beveland, waar veel oudere erfbeplanting, wegbeplan- ting en grensbomen aanwezig zijn. Een ander verschil met een groot deel van Zeeland is het vrijwel ontbreken van dijken. Waar elders in Zeeland talrijke dijken met daarop vaak hoog opgaande populieren het landschap pelijk beeld bepalen, zijn er op het "Platte" van Walcheren alleen weg- beplantingen. Deze zien er dikwijls typisch uit, als een besloten haag structuur waarbij meestal hoge bomen ontbreken. Meer naar de duinen toe is er vaak wel een hoger opgaande wegbeplanting aanwezig, bestaande uit Canadese populieren, abelen en eiken. Heel bijzonder zijn de zwarte populieren die hier en daar nog in het duingebied voorkomen en waarvan er ook een wegbeplanting is langs de Koningin Emmaweg bij Oranjezon. Bebossing De meest uitgebreide bebossing is te vinden in de duinen. In Oranjezon is nog een flinke oppervlakte aan dennen aanwezig. Tegen de binnenduinrand aan ligt een hele rij buitenplaatsen. Deze zijn meestal erg groen en hebben prachtige parkbossen. Naast de vele monumentale bomen is ook de voor jaarsflora er opvallend. Diverse stinsen- planten geven de bossen een uitbun dig en vrolijk uiterlijk. Wilde hyacint, daslook sleutelbloem en nog veel meer soorten kleuren de vegetatie blauw, wit en geel. In het open polder land zijn er wel diverse jonge particu liere bosjes te vinden. Samen met de erfbeplantingen vormen ze groene stapstenen in een agrarisch landschap. Beleid De gemeenten Vlissingen en Middel burg hebben een Kapverordening die is opgenomen in de APV. Ze werken beide met een lijst van monumentale bomen, bij Middelburg staan daar alleen particuliere bomen op. Bij een voorgenomen velling van bomen die deze status hebben, moet een omge vingsvergunning worden aangevraagd. Landschapsbeheer Zeeland Lente 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 3

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 5