hoogten in het toenmalig te bedijken land en de verscheidene dijkbreuken in het verleden waar ringdijkjes omheen werden gelegd. De laatste inpolderin gen waar Ten Duinen aan heeft mee gewerkt, waren die van de Nijspolder, Hooglandsepolder en Kruispolder in het begin van de 17e eeuw. Het domein van Ten Duinen in Zeeuws- Vlaanderen, ongeveer 5000 ha, is in 1645 overgedragen aan het Huis Oranje. Daar het poldergebied van Ossenisse, Kloosterzande en Hengstdijk in de kern niet ten prooi is gevallen aan de militaire inundaties, zijn dit de oud- Uithof Stoppeldijcke ste cisterciënzerpolders van Zeeland. Het gebied van de Groot-Cambron- polder en de Klein-Cambronpolder was het vroegere bezit van de abdij van Cambron. Hier bouwde dit klooster eveneens een uithof, genaamd Stoppeldijke. De bedijkers van de Stoppeldijkepolder. Ook deze abdij heeft in de omliggende polders veel invloed gehad op de landinrichting, mede door de turfgraverij. Kijken we naar de dorpen in Zeeuws- Vlaanderen dan is het duidelijk dat dankzij de noeste arbeid van de abdij Ter Doest Graauw is ontstaan, Lams- waarde zijn bestaan dankt aan het klooster Boudelo, Kloosterzande aan Ten Duinen en Nieuw-Namen aan de abdij van Drongen, die daar Hulsterloo had gesticht. Achter tal van straat-, dijk en polder namen gaan vroegere kloosters schuil. Kijken we verder in het Zeeuwse land schap dan blijft het niet bij namen alleen, ook de ouderdom, vorm van polders en loop van dijken is vaak door die kloosters bepaald. Zelfs in de stede lijke ruimte van o.a. Aardenburg en Hulst is de invloed van de oude kloos ters nog goed zicht- en tastbaar. Voor de rol die al die oude instellingen hebben gespeeld in de vorming van het Zeeuwse landschap mag zeker wel wat meer waardering worden opgebracht. (Bovenstaande is een onderdeel van een tekst van Adrie de Kraker over sporen van middeleeuwse kloosters in het Zeeuwse landschap; de complete tekst is te vinden op de website van SLZ; zoek dan op 'middeleeuwse kloosters) Landschapsbeheer Zeeland Lente 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 9