Symboliek op Zeeuwse erven Op de Zeeuwse boerenerven is veel symboliek terug te vinden die iets vertelt over de tradities, waarden of overtuiging van de bewoners. In het verlegen wer den symbolen algemeen toege past om op sierlijke wijze een boodschap over te brengen. Deze symboliek is vooral terug te vinden op verschillende elemen ten van Zeeuwse erven, zoals makelaars, muurankers, metsel werk, luiken en toegangshekken. De symbolen zijn zo vanzelfspre kend dat men ze pas mist als ze zijn verdwenen. Typische symbo len die als versiering zijn terug te vinden op verschillende elemen ten van het erf zijn weergegeven in tabel 1. Het symboolgebruik in Zeeland verschilt per regio/eiland. Zo is aan de makelaar vaak af te lezen om welke streek het gaat. Op Walcheren hebben de makelaars en meestal ook de boeiborden, veel golvende lijnen, terwijl deze op Zuid-Beveland veel rechter en strakker zijn. De makelaars van vissersdorpen van Tholen en Duiveland zijn meer pijlvormig en in Zeeuws-Vlaanderen zijn ze, als ze aanwezig zijn, relatief een voudig en vaak onopvallend van kleur. Naast de symbolen heeft de kleurvorming vaak ook zijn eigen betekenis. Groen is na zwart een gangbare kleur geworden en stond voor hoop en vrede, wat wel past gezien de bewogen geschie denis van Zeeland. Op de meeste erven was het te vinden. Toch zie je hier en daar in Zeeland een ander kleurgebruik. In de omgeving van voormalige meestoven, vind je vaak het meekraprood op deuren, luiken en ander houtwerk. De meestoven zijn er niet meer, het kif urgebruik in veel gevallen nog wel. Soms verwijst kleur naar een bepaalde relatie tussen men sen of specifieke regio. Er zijn boerde rijen bekend in Zeeuws-Vlaanderen die allen een typisch blauwe schuur ken nen, of een gele zoals op Walcheren en in de omgeving van Spui. Zeeuwen namen met het migreren door de pro vincie hun eigen gewoonten en tradi ties mee. Misschien omdat men zich zelf dan meer thuis voelde, maar in elk geval ook om te laten zien wie men was en waar men voor stond. Om die reden tref je op oude schuren in mid den Zeeuws-Vlaanderen dezelfde sym bolen aan als op Walcheren. Symbolen werden door de lokale vak mensen naar eigen inzicht en smaak gestileerd. Op erven waar door dezelfde smid of timmerman een hek of make laar was gemaakt, zie je gelijkenis in vormgeving. Je herkent er de handteke ning van de meester in als het ware. DoorVSandra Dobbelaar en Joan van der Velden, SLZ Typische kleurstelling van erven in Zeeland. Alle foto's: SLZ Restauratie van een makelaar op erf Tholen. 28 Makelaars op erven in Zeeland Mariekerke, Walcheren Dreischor, Schouwen-Duiveland 's HeerAbtskerke, Zuid-Beveland Groede, Zeeuws-Vlaanderen Symbool Zeeuwse betekenis Aanwezig op pijlpunt weerbaarheid toegangshekken, makelaars klaver geluk luiken, makelaars, metselwerk hart vruchtbaarheid deuren, makelaars, metselwerk lelie overwinning hekken, makelaars ruit hoop op vruchtbaarheid makelaars, metselwerk zonnewiel hoop op voorspoed kozijnen, toegangshekken cirkel oneindigheid toegangshekken, metselwerk, ramen halve cirkel begin en einde, hoop ramen, hekwerken kelk eeuwige leven makelaars odal levensloop hekken, muurankers Zeeuwse symbolen met betekenis en erfelementen waarop ze werden afgebeeld. landschapsbeheer Zeeland Herfst 2019- Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 16