Herwaardering Tegenwoordig worden regenbakken en welputten weer steeds vaker in gebruik genomen. Het water is welkom in de regelmatig terugkerende drogere perio den. Een kleine regenbak kan toch al gauw een aantal kuub water bergen en welput ten staan maar zelden helemaal droog. Voor ze weer dienst kunnen doen, moeten ze meestal eerst worden opgeknapt. Wie gelukt heeft, hoeft alleen de drab van de bodem te halen, maar vaak zijn de putten vol gestort en moeten ze leeg worden geschept en schoongemaakt. In veel gevallen is de keel (bovengrondse deel) verwijderd. Na enig speurwerk is de locatie van de afgedekte put wel te vinden. Een regenbak is relatief eenvoudig weer op te metselen. Bij een welput vraagt dat wat meer inspanning. Ook als een regenbak of welput niet in gebruik is, kan er plezier aan worden beleefd. Verschillende soorten varens groeien graag op de vochtige schaduwrij ke binnenkant. Mossen en korstmossen vinden er altijd wel een plekje: op de kalk- voegen, ijsselsteentjes, de droge of de vochtige, zonnige of schaduwrijke kant. Sluit een put nooit helemaal af, zodat er licht in kan. Zo kunnen er varens en ande re muurplanten aan de binnenkant groei en. Net onder de bovenrand kan i.v.m. de veiligheid een stalen rooster worden aan gebracht, waarvan het middengedeelte scharnierend is. Wil je zelf aan de slag met het herstel van je regenbak of welput? Kijk dan eens in de 'Gids voor instandhouding en herstel' van kleine elementen in Zeeland (zie www.landschapsbeheer zeeland.nl/brochures). Daarin staat precies uitgelegd hoe je het beste te werk kunt gaan. 6 Egel. Foto: Lucien Caile Volwassen egels wegen tussen de 700 en 1200 gram en worden tussen de 6 en 10 jaar oud. Egels zijn nachtdieren die na zons ondergang op zoek gaan naar prooi dieren. De belangrijkste prooidieren zijn kevers, rupsen en wormen. Maar ook op huisjesslakken zijn ze dol en kunnen in een avond wel 40 slakken eten. Egels jagen zelfstandig in een gebied van rond de 20 ha waarbij ze iedere nacht een paar km afleggen. Bij het jagen maken ze vooral gebruik van hun gehoor en reuk. Voor deze reuk 2019 is door de zoogdierenvereniging uitgeroepen als het jaar van de egel. Ondanks het heel algemeen voorko men van de egel liggen er nog veel vragen over dit dier. De egel is een van de langst voorkomende zoogdieren op aarde en komt al meer dan 7500 jaar in onze omgeving voor. De egel is heel bekend door zijn stekels op kop en rug. Een volwassen egel heeft ongeveer 6000 gestreepte stekels van 2 tot 3 cm op zijn rug. De stekels zijn, samen met een kringspier waarmee de egel zich kan oprollen, het belangrijkste verdedi gingsmechanisme van het dier. Landschapsbeheer Zetland Herfst 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 5