Oorlogsmonument Slag om Dishoek Door: Karin Mol, oud collega SLZ 75 jaar bevrijding van Walcheren gevierd met oplevering nieuw oorlogsmonument voor de bevrijders van de 47th Royal Marines in de duinen bij Dishoek Het is voorjaar 2018 als ik een telefoontje krijg van Anton van Haperen namens de dorpsraad van Koudekerke met de vraag: 'Zou je'ns na willen gaan binnen SLZ of je ons (dorpsraad) kan, wil en mag helpen met een oorlogsmonument in Dishoek'. Mijn interesse was gelijk gewekt en na wat uitleg over het idee vanuit de dorps raad ging ik met een goed gevoel naar kantoor. Samenwerking Besloten werd om samen met Anton, de historische werkgroep Koudekerke (Karei en Dorien Noorlander, Ineke Herbers en Hans Sakkers) en SLZ collega Caroline Geluk de koppen bij elkaar te steken. De werkgroep en dorpsraad hadden al behoorlijk wat voorwerk gedaan zoals contacten gelegd met de Engelsen, de gemeente Veere en subsidieverstrekkers. Duidelijk was dat we een harde einddatum voor de oplevering van het monument hadden namelijk 2 november 2019. Op deze datum werden in 1944 vanaf geallieerde schepen met landingsvoer tuigen door jonge soldaten van het 47th Royal Marines regiment de aanval op de Duitse geschutstellingen in de duinen bij Dishoek geopend. En de wens was plaat sing van twee grote informatiepanelen. Maar gaandeweg het keukentafelgesprek kwamen er meer wensen bij, zoals een themaroute met uitleg d.m.v. kleine info- bordjes langs de belangrijkste gevechts plaatsen. Monument en informatieborden Dan denk je, we hebben ruim een jaar, maar wat gaat tijd snel! De Engelse vete ranen en hun huidige collega's bij 47th Royal Marines waren 'met de pet rond gegaan'en hadden een aanzienlijk bedrag beschikbaar voor het monu ment. Hun wens was ook dat de infor matieborden een Engelse uitleg kre gen, dus alles tweetalig! Verder was er overleg met het Waterschap (eigenaar van het duindeel waar het monument zou komen te staan en de paden met de themabordjes) en de Gemeente Veere voor diverse vergunningen. Door het ceremoniële karakter werd door de 18 Landschapsbeheer Zeeland Winter 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 19

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 11