Op 2 november jl. was het weer de jaar lijkse Natuurwerkdag met dit jaar als motto 'Samen voor biodiversiteit', georganiseerd door de nationale land schappen. Jong en oud konden deze dag kennismaken met het groene vrij willigerswerk. In Zeeland hebben maar liefst 571 deelnemers zich ingezet, op 25 verschillende locaties. In heel Nederland waren in totaal 13.915 vrij willigers actief. Gereedschap te leen Gereedschap zoals pistoolzagen, beugelzagen en takkenscharen kon gereserveerd worden via het nieuwe uitleensysteem, wat onlangs in gebruik is genomen en waar ook in de toekomst vrijwilligersgroepen hun gereedschap kunnen bestellen. Zie hiervoor onze website, onder het kopje'vrijwilligers'. Waarom eigenlijk? Op diverse locaties zijn wilgen geknot, fruitbomen geplant, poelen opge schoond, houtwallen aangelegd en insectenhotels gebouwd. Dergelijke activiteiten zijn niet alleen van belang voor het behouden en verhogen van de natuurwaarde, maar ook van de cultuurhistorische waarde. Zo worden knotwilgen al van oudsher aangeplant en onderhouden. Het knothout werd vroeger gebruikt als kachelhout, oever bescherming en gereedschap. De bomen zelfgaven beschutting aan het vee. Naast dit cultuurhistorisch aspect, vormen knotbomen tegelijker tijd een zeer waardevolle leefplek voor steenuilen, vleermuizen, bijen en tal van andere soorten. Vaker meedoen? Terugblikkend was het weer een geslaagde dag en we zijn blij dat er ook dit jaar zoveel mensen enthousiast hebben meegedaan en een grote hoeveelheid werk verzet hebben. De komende winter zal er weer van alles te doen zijn in de natuur. Op de website www.natuurwerkzeeland.nl is te vinden waar hulp nodig is of waar er werk te doen is. We hopen dat er ook volgend jaar op 7 november weer veel vrijwilligers en organisaties mee willen doen met de Natuurwerkdag. [)oói* Elly Jacobusse, SLZ Wilgen knotten op Zuid-Beveland. Foto: Pieter Voets 26 j Landschapsbeheer Zeeland -Winter 2019 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 27

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 15