_L 'Veilig op Tis een landelijke campagne en heeft als doel het aantal dodelijke onge vallen in de agrarische sector naar bene den te brengen. Deze campagne heeft bewustwording als doel en biedt ook allerlei tools om het werk veiliger te maken. Uiteraard sluit SLZ zich daar bij aan omdat een veilige werkplek voor onze medewerkers en vrijwilligers essentieel is. Bewustwording Waar gewerkt wordt zijn risico's op onge vallen aanwezig. Zeker ook bij het werk dat SLZ uitvoert op moeilijk bereikbare plaatsen, werken in bomen, langs wegen en met machines. Daarom is het belangrijk dat zowel medewerkers als vrijwilligers zich hier bewust van zijn en dat er samen gewerkt wordt aan het verkleinen van risico's en het voorkomen van ongevallen. Hierbij maken we gebruik van de arbocatalogus (https://agroarbo.nl/) waar in de actuele stand van zaken rond de regels en te nemen maatregelen staan. Langs de weg Onder andere met de aanschaf van nieuw gereedschap en het geven van cursussen geven wij als SLZ dit vorm. Zo heeft SLZ geïnvesteerd in nieuw'afzet'-gereedschap dat voldoet aan de nieuwste veiligheid seisen om veilig langs wegen te werken. Daarnaast is ook de cursus'Werken langs de weg'weer gegeven zodat het gereed schap ook goed ingezet kan worden. Snoeien op hoogte Bij het snoeien van hoogstambomen wordt op hoogte gewerkt. Er wordt gewerkt vanaf een ladder waarbij de persoon een positioneringssysteem aan heeft en zich zo vastzet aan de boom en de handen vrij heeft om te snoeien. Ook hiervoor zijn cursussen gegeven zowel voor de 'oude'als de 'nieuwe' vrijwilligers en zijn extra positionerings systemen aangeschaft. Ook het knotten van bomen willen we goed en veilig doen. Meestal wordt er geknot met handgereedschap maar af en toe is het ook nodig om met een kettingzaag te knotten wanneer de takken te zwaar zijn. Omdat ketting zagen niet vanaf een ladder mag, wordt er met een platform gewerkt. We werken op de mooiste locaties in Zeeland maar soms staan de bomen ook midden in het struweel waar het platform niet neergezet kan worden. In dat geval knotten we vanuit de boom met een klimgordel. Hiervoor heeft een aantal medewerkers een cursus gevolgd om dit te mogen doen. Natuurlijk zijn we op nog veel meer manieren bezig met veiligheid maar we hopen zo enig inzicht te geven hoe we als SLZ met dit onderwerp bezig zijn. Interessante sites over veilig werken: Veilig op 1 https://www.zeroaccidents2020.nl/ Arbocatalogus: https://agroarbo.nl/ VBNE: https://www.vbne.nl/producten/ 2 Landschapsbeheer Zeeland Winter 2019 - Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 3