lift! Monumentale bomen in Borsele en Reimerswaal Wie vanuit de lucht naar de gemeenten Borsele en Reimerswaal kijkt, ziet naast een paar overeenkomsten ook aardig wat verschillen. De polders die aan Wester- of Oosterschelde grenzen zijn grootschalig en open van karakter. Dat geldt in de Zak van Zuid-Beveland grofweg zuidelijk van de lijn 's Heerenhoek, Driewegen, Oudelande en Ellewoutsdijk. Voor Reimerswaal geldt dat zelfs voor het grootste deel van de gemeente, waarvan bijna de hele oppervlakte binnen de twee kilometer vanaf de Wester- of Oosterschelde ligt. In die open gebieden zo dicht bij het grote water is het niet optimaal voor bomen. Daar heerst de wind. Een verschil tussen beide gemeen ten is dat Borsele midden in de Zak wel een kleinschalig gebied heeft, waar bijna alle dijken beplant zijn en er voor bomen een veel gunstiger microklimaat heerst. Reimerswaal Het merendeel van Reimerswaal is nieuw land, ingeklemd tussen de Scheldes. Er is brak grond- en kwelwa ter en soms zware zeeklei, en ook nog eens deels overstroomd bij de Watersnoodramp. Gwendal Uytdewilligen, beleidsambtenaar van de gemeente Reimerswaal: 'Op deze gronden zouden van nature populie ren, elzen, essen en wilgen gedijen. Deze soort bomen worden vaak niet oud genoeg om een monumentale status te krijgen. Dat maakt onze monumentale bomen op zich al een wonder, dat ze er nog staan. Met alle boomziektes, schimmels en insecten aantastingen wordt het behouden van volwassen bomen steeds meer een uit daging. De monumentale paardenkas- tanjes in Reimerswaal zijn vrijwel alle maal aangetast door de Bloedings ziekte en zullen successievelijk worden gerooid. Hoe zonde! Daarnaast lijkt de hoeveelheid klachten over vallende blaadjes en wortelopdruk toe te nemen'. Monumentale bomen Waar moetje in Reimerswaal naartoe als je monumentale bomen wilt zien? Gwendal: 'Bomen die ik zelf het bezoe ken waard vind zijn de monumentale treurbeuk op begraafplaats van Yerseke, de potentieel-monumentale plataan in de muziektuin (Boomdijk) te Hansweert, de enorme monumentale Vleugelnoot en Plataan in De Groente (parkje) in centrum Krabbendijke. In het park De Groente is op dit moment een hele reconstructie gaande, waarbij met grote inspanningen en innovatieve Door: Lucien Calle, SLZ 8 Landschapsbeheer Zeeland Winter 2019Samenwerken aan ons cultuurlandschap 9

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 6