toepassingen wordt gewerkt om zoveel mogelijk bomen te sparen en de groei plaats van de monumentale bomen zo min mogelijk te verstoren. In de kern Rilland staan veel grote en potentieel monumentale bomen, in het verleden heeft hier een bomenminnende burge meester veel mooie en bijzondere soorten laten aanplanten. Kapvergunning Gemeente Reimerswaal heeft op de gemeentelijke lijst van waardevolle bomen zowel de herdenkingsbomen als de Bomenstichting-bomen en de potentieel monumentale bomen staan. In totaal zijn dat zo'n 56 openbare bomen. Er zijn daar naast ook nog particuliere monumentale bomen. De gemeente heeft in de APV kap- regels vastgesteld. Bomen in achtertuinen zijn vrij van vergunning, zo ook coniferen. Bomen waar wel een kapvergunning voor nodig is (dikker dan 20 cm) worden per boom beoordeeld en vrijwel altijd wordt een op de locatie afgestemde herplant plicht opgelegd. Wanneer herplant in de openbare ruimte niet mogelijk is, geeft de gemeente bomen cadeau aan de bewo ners op basis van vrijwilligheid. Deze bomen moeten wel in de voortuin worden geplant. Borsele Kenmerkend voor Borsele zijn de vele grenslindes, al dan niet op vliedbergen. Veel van deze grenslinden zijn al erg oud, mogelijk wel al enkele eeuwerr. Bijna alle dijken zijn er met bomen beplant met een veelheid aan soorten. Naast populieren zijn er wilgen, essen, eiken en ook nog steeds wel veel iepen. Daarnaast zijn met name in 'De Zak'de vele erven rijkelijk beplant, wat het gebied een groene uitstraling geeft. In de dorpjes staan oude bomen bij ker ken en begraafplaatsen. Volgens de Bomenstichting staat de oudste treur- beukvan Nederland bij de katholieke kerk Heilige Blasius in Heinkenszand. In dat zelfde dorp staat op Landgoed Landlust een flinke partij monumenta le bomen, waaronder gigantische eiken en beuken. Beschermd Beleidsmedewerker Jacob Bouwman legt uit hoe de bomen in Borsele wor den beschermd: 'Sinds 2012 hebben we een vastgestelde waardevolle bomenlijst waarmee ze op basis van de bestemmingsplannen bescherming genieten. De kapverordening is geschrapt. Veel info is op onze website te vinden. De lijst moet minimaal eens in de tien jaar'ververst' worden'. Maar welke bomen zijn dan nog meer beschermd via de Wabo (Wet algeme ne bepalingen omgevingsrecht) en hoe werkt dat dan? Jacob: 'Rijen bomen op dijken, daar moet ook altijd een omgevingsvergunning voor wor den aangevraagd. Wij eisen vervolgens herplant op 5m van de stobbe. Maar het gaat ook om de instandhouding van beeldkwaliteitsplannen bij nieuw bouwwijken. En er is de Instand- De Grote dijk bij Heinkenszand, met Lobel iepen houdingseis bij verplichte landschap pelijke inpassingen. De Instand- houdingseis kan zijn vastgelegd in een koopakte (dat is bijzonder: zo hebben wij o.a. gemeentelijke bomen in particuliere tuinen!). En er zijn de Beschermde dorpsgezichten Borssele en Nisse. In onze nieuwe groenstruc tuurplannen doen we ons best om bestaande bomen op termijn de waar devolle status te kunnen geven. Denk hierbij bijvoorbeeld aan de platanen op de Molendijk (ter hoogte van de Bierdulve) te 's-Heerenhoek. Om die reden zitten we nu tot onze oren in een boomspiegelproject. Doel is om de groeiplaats te vergroten, gericht op de toekomst'. Landschapsbeheer Zeeland - Winter 2019 - Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2019 | | pagina 7