Natuur op bedrijventerreinen, ongekende kansen Interred Door: Alex Wieland en Rudie Geus, SLZ De biodiversiteit staat onder druk. Niet alleen in natuurgebieden en in het agrarisch gebied, maar ook in versteende gebieden. Door het treffen van gerichte maatregelen kan overal een positief resultaat behaald worden en krijgen soorten een nieuw leefgebied. De eerste gedach te gaat hierbij niet uit naar bedrijventerreinen. Dat hier hele goede mogelijkheden liggen heeft het interregproject2Bconnect bewezen. Ecologisch beheer Belangrijk is dat er een goed plan opge steld wordt. De maatregelen die uitge voerd worden moeten passen voor soor ten die in de betreffende omgeving voor komen. Na het uitvoeren van de maatre gelen is het juiste beheer erg belangrijk. Vaak is het ecologisch beheer zelfs goed koper dan het intensieve beheer dat nu uitgevoerd wordt. Maatregelen kunnen gekoppeld worden aan verschillende (ecosysteem)diensten die gunstig zijn voor het bedrijf zoals waterberging. Recreatiebedrijven In Zeeland hebben we in samenwerking met de Zeeuwse Milieufederatie vooral projecten uitgevoerd in de Koegorspolder in Terneuzen en op recreatiebedrijven. Aan diverse recreatiebedrijven is een cursus verstrekt over natuurvriendelijke inrichting en beheer. Op een recreatie- bedrijf van Roompot in Nieuwvliet zijn allerlei maatregelen uitgevoerd bij de inrichting van het nieuwe terrein. Koegorspolder In de Koegorspolder waren de projec ten gemiddeld wat groter. Bij Dow is in de spuikom een drijvend visdiefeiland aangelegd en op een braakliggend terrein is een grote bloemenweide gerealiseerd. Door de gemeente Terneuzen is een waterberging aangelegd. Hier zijn broedplateaus aangelegd voor schol eksters. In de overhoeken van het terrein zijn poelen aangelegd voor amfibieën. Op enkele percelen zijn inheemse bloemenmengsels ingezaaid en struwelen geplant. Nestkasten voor uilen en vleermuizen tegen de gemeentewerkplaats helpen mee om op natuurlijke wijze plaagdieren te bestrijden. Gedragscode North Sea Ports heeft een prachtig gebied aangelegd voor soorten die voorkomen in het agrarisch gebied met verschillende nieuwe elementen waaronder keverbanken, bloemen- blokken en akkers met oude graange wassen. Voor dit terrein is gebruik gemaakt van de gedragscode Tijdelijke Natuur. Deze regeling biedt de moge lijkheid voor bijvoorbeeld bedrijven om terreinen natuurvriendelijk in te richten en te beheren met behoud van de mogelijkheid om deze in de toe komst weer in gebruik te nemen voor industrie. Groensafari Voor geïnteresseerde bedrijven uit de gemeente Terneuzen willen we dit voorjaar een groensafari organiseren langs deze maatregelen. Bedrijven die interesse hebben in een plan en maatregelen voor meer biodi versiteit op hun bedrijfsterrein kunnen zich aanmelden bij SLZ. Broedplateaus scholekster bij tunnel Sluiskil. Foto: EcoMark Vlaanderen-Nederland 24 Wij zijn partner van het Interreg Project 2B Connect CLMOPE3E UNC Landschapsbeheer Zeeland Lente 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 14