Trends van soorten van het cultuurlandschap NATUURRAPPORTAGE ZEELAND 2019 Door: Joan van der Velden, SLZ De Provincie Zeeland heeft de Natuur- rapportage 2019 uitgebracht. In de Provinciale Natuurvisie is besloten om iedere 3 jaar een natuurrapportage te maken om inzicht te krijgen in het effect van het provinciaal natuurbeleid. De nu uitgebrachte natuurrapportage is geba seerd op bestaande waarnemingen en is het eerste rapport in de reeks die gaat komen. De algemene conclusie is dat gemiddeld in Zeeland de biodiversiteit sterk onder druk staat. De voor het cultuurlandschap belangrijke eind conclusies zijn: 28 - Veel algemene soorten doen het goed, maar het aantal gevoelige en typische Zeeuwse soorten nemen af. - Het aantal broedparen van weide vogels en akkervogels is achteruit gegaan. In gebieden met subsidies voor agrarisch natuurbeheer zie je wel dat akkervogels hogere dicht heden bereiken dan in regulier agrarisch beheerd gebied. - 75% van de bermen wordt geklepeld en dit beheer is ongunstig voor de biodiversiteit van bermen. Op bermen met een ecologisch beheer van maaien en afvoeren komen meer insecten voor. Vanwege het ontbreken van gegevens, is het inzichtelijk maken van een trend voor veel karakteristieke soorten van het cultuurlandschap niet mogelijk en dus niet verwerkt in de natuur rapportage. De oorzaak ligt erin dat er geen verplichting en/of financiering is om deze monitoring in het cultuur landschap uit te voeren. Hierdoor zijn bijvoorbeeld karakteristieke erfdieren zoals huismus, boerenzwaluw, zwarte roodstaart en kamsalamander niet meegenomen in de trendanalyse. Ook op wilde bijen en veel andere insecten heeft helaas geen analyse plaatsgevonden. Als je kijkt naar trends zie je altijd soorten die het beter zijn gaan doen en soorten die achteruit zijn gegaan. Om enig inzicht te geven welke soor ten vooruit zijn gegaan, stabiel zijn gebleven en achteruit zijn gegaan staat hieronder een tabel met enkele soor ten van het cultuurlandschap. Het is lastig om op basis van enkele trends conclusies te trekken. Huiszwaluw. Foto: Luciën Calle VOORUITGEGAAN STABIEL GEBLEVEN ACHTERUITGEGAAN Grootoorvleermuis Huisspitsmuis Konijn Buizerd Gekraagde roodstaart Patrijs Putter Gele kwikstaart Huiszwaluw Blankvoorn Driedoornige stekelbaars Aal Bont zandoogje Citroenvlinder Argusvlinder Bron: Natuurrapportage Zeeland 2019 Landschapsbeheer Zeeland Lente 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 16