Mijn favoriete landschapselement Onderhoudsploeg oud kerkhof van de parochie Sas van Gent Vrijwilligersorganisatie stelt zich voor Tekst en foto's: Theo Aernoudts Midden in het weiland van de boerderij 'de Krabbeschans'in Sluis staan tien oude knoestige knotlindes in carré- vorm rond een stenen muurtje. De boerderij 'de Krabbenschans' ligt op de geslechte resten van een schans in de Staats-Spaanse linies. Deze schans werd aan het begin van de tachtig jarige Oorlog (1568-1648) tussen Sluis en Aardenburg aangelegd. Al in 1672 werd opdracht gegeven om de schans te slechten. Omstreeks 1762 werd het voormalig verdedigingswerk verkocht aan de familie Hennequin. Grafkelder op de 'Krabbeschans'. Grafkelder Deze familie bouwde op het schans terrein behalve een boerderij eveneens een grafkelder. In totaal zijn in dit familiegraf 43 personen bijgezet. In 1938 werd de grafkelder in opdracht van de familie gesloten. Er werd een steens muurtje gemetseld. In het midden ligt een gedenksteen. De knotlindes zijn vermoedelijk kort na het bouwen van de grafkelder geplant en zijn inmiddels de respectabele leeftijd van 200 jaar ruim gepasseerd. De lindebomen bieden o.a. nest gelegenheid aan houtduif, steenuil en winterkoninkje. Dit is een element waar natuur, landschap en cultuurhistorie samen gaan. De oude begraafplaats Sas van Gent werd ingezegend in 1902 en was tot 1976 in gebruik. Aanvankelijk deed de pastoor wel eens een oproep voor onderhoud, maar in 1995 werd er een onderhouds ploeg opgericht, die op 14 maart haar 25 jarig jubileum had! De ploeg is 8 personen sterk: 2 dames en 6 heren, met leeftijden tussen de 63 en 83 jaar. Wat hen trekt is de uitdaging om de begraafplaats steeds weer in goede staat te houden. Uiteraard is ook de gezelligheid belangrijk en is het fijn om buiten bezig te zijn. Het werk omvat voor al groenonderhoud: wieden, snoeien en aanplanten. Voorgrafherstel blijft maar weinig tijd over. Ook is de ploeg, zeker in de zomer, lang niet altijd compleet. Er wordt gewerkt op de woensdag ochtend, van 9:30 tot 12:00, meteen koffiepauze en werkbespreking tussen 10:00 en 10:30 in of naast het gerenoveerde dodenhuisje uit 1925. Nieuwe leden zijn altijd welkom en kunnen zich melden bij 5LZ. Gedenksteen op grafkelder 32 Door: Fonny Cox, vrijwilliger Er zijn veel organisaties die zich vrijwillig inzetten op allerlei terreinen van het landschapsbeheer in Zeeland. Een groot aantal daarvan is aangesloten bij SLZ. Degenen die nog wel versterking kunnen gebruiken hebben een vacature geplaatst op de site www.natuurwerkzeeland.nl. In deze rubriek stelt telkens een van die vrijwilligersgroepen zich voor.

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 18