Nico wandelt op Noord-Beveland Tekst en foto's: Nico Baart Het prachtige voorjaarsweer heeft me naar Wissen kerke gelokt, één van de Voorstraatdorpen op Noord-Beveland, met aan de ene kant de kerk en aan de andere de haven. Het dorp komt erg schoon en ruim over en de redelijk jonge essen sieren de brede straat met hun licht-doorlatende gebladerte. Een Turkse tortel heeft zich genesteld op de luiken van een sierlijk oud huis. Halverwege de Voorstraat ri. (richting) kp (knooppunt) 65 passeer ik de oude water pomp uit 1868, die tot 1955 dienst heeft gedaan en een monumentale woning met trapgevel. Bij kp 65 de trapjes op, maar de haven is verdwenen en we gaan ra (rechtsaf) de Dorpsdijk op ri. kp 64. Vóór we la (linksaf) gaan zien we nog even de Oostmolen. Knotpopulieren De Keihoogteweg wordt aan beide zijden geflankeerd door hoog fluitenkruid, knot wilgen en populieren met paarden- en boterbloemen in de wei aan weerszijden. Meteen hoor ik het 'kefje'van de tjif-tjaf en verderop het positieve riedeltje van de fitis, blij met het zomerse weer. Waar links eerst de haven, en later een buitenplaats lag, is nu een paardenwei. Uit de braam struiken vliegt een braamsluiper. Bij de keurig aangelegde Info en Picknick plaats (Kp 63) gaan we la ri. kp 60, maar i.p.v. de Inlaagweg nemen we het grazige pad over het veerooster, ri. de vogelkijkhut. Het is erg druk op het water en op de wal. Grauwe ganzen met jongen, krak-, slob- wilde-, kuif- en bergeenden. Een enkele wintertaling en wat kieviten op de oever. Het speciale broed-eiland zit vol met kok-, zilver- en kleine mantelmeeuwen. Op het uiterste randje zit een witte kwikstaart. Keihoogteweg Waterpomp uit 1868 Zeekool We lopen over de kruin van de dijk, waar een fazant staat te pronken en we mooi zicht hebben op de wilde appel bloesem. Op het eind zien we een tapuitje op een paal zitten. Vier gele kwikstaarten speuren drukdoende in het gras naar voedsel. Even later heeft een roodborsttapuit de tapuit van het paaltje verdrongen van waaruit hij opvliegt en neerdaalt om insecten te vangen. Even verderop bij het volgen de poeltje zie ik mijn eerste zwaluwen, die op de oever slik verzamelen voor hun nest. De dijk over, langs de Oosterschelde en de stenen glooiing, bedekt met mos. Tussen de betonblok ken bloeit de zeekool. De zeevenkel is nog pril, maar op de rand staan wel knolboterbloemen. Langs de vloedlijn lopen wat steenlopertjes te foerageren en boven het water zie ik mijn eerste visdiefjes. Westmolen Richting Sofiahaven zijn kinderen aan het spelen op het strand en zien en horen we talloze kneutjes op de pun tige duindoorn. Na kp 60 gaan we over het voetpad naar kp 69, langs de vele strandovergangen, de groene strook struweel met de witte bloemen van meidoorn, fluitenkruid, dovenetel en vlierbloesem. De horeca is gesloten 20 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 12