•fyty Werkveld bewonersparticipatie Wat leuke cijfertjes We maken bij het vrijwilligerswerk onderscheid in welk type werk de vrijwilligers uitvoeren: Landschaps- onderhoud, Wandelnetwerk, Bio diversiteit, Agrarisch natuurbeheer, Cultuurhistorie en Bewonersgroepen. Hier zijn wel wat leuke zaken te zien. Zo bestaat 31% van de vrijwilligers uit mensen die als bewoner zich inzetten terwijl deze mensen slechts 12% van het aantal uur voor hun rekening nemen. Bij het Wandelnetwerk is het juist andersom: 6% van de vrijwilligers houdt zich bezig met het Wandel netwerk, terwijl ze (ook) 12% van het aantal uren voor hun rekening nemen. Hoewel de aantallen kleiner zijn zien Grafiek aantal deelnemers Grafiek aantal uur we bij Cultuurhistorie dat het percenta ge uren meer dan twee keer zo hoog is als het aantal vrijwilligers (7% uren tegenover 3% vrijwilligers). Veiligheid Zowel voor medewerkers als voor vrij willigers willen we een veilige werkplek bieden, ledereen zal begrijpen dat het buiten werken op allerlei soms moeilijk toegankelijke terreinen met gereed schap en machines ook risico's met zich mee brengt. Daarom hebben we in 2019 extra geïnvesteerd in materia len en kennis. Zo is er onder andere extra materiaal voor het werken langs de weg aangeschaft maar ook materi aal om veilig op hoogte te werken. Door: Naomi Oostinga, SLZ SLZ heeft verschillende participatie projecten lopen. Samen met de buren kun je in jouw wijk of dorp een fruit boomgaard aanleggen of aan de slag voor de wilde bij. Het is altijd weer bijzonder om te zien dat er meer saamhorigheid ontstaat door samen buiten te werken. leder dorp een eigen boomgaard Boomgaarden zijn waardevolle land schapselementen. Er valt heel wat te beleven. Waan je eens in een hoog- stamboomgaard door de seizoenen heen. In het voorjaar kleuren de bloesems roze en wit. Je hoort het gezoem van verschillende bestuivers. In de zomer kun je genieten van de natuurlijke schaduw en een fris briesje. In het najaar pluk je de vruchten van de boomgaard. In de winter vallen de kleurrijke korstmossen extra op. In 2015 is SLZ gestart met het project 'leder dorp zijn boomgaard.' Wij streven naar een karakteristieke dorpsboomgaard nabij alle Zeeuwse dorpen en wijken. Als we terugkijken naar 2019 zijn er weer drie dorpsboomgaarden bij gekomen. Zo is in Kloetinge een dorpsboomgaard hersteld aan het Noordeinde. In Biggekerke is er op een terrein van Staatsbosbeheer een boomgaard aangeplant door de dorpsraad en de lokale basisschool. Aanta) deelnemers naar type werk WaAddMtwtHi *rwiKhn»*irbd*«f - Wodlvtrtlttrt M Cuttuurtmturl» Aantal uren naar type werk (96) 4 Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2020 Samenwerken aan ons cultuurtandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 4