Werkveld Toegankelijkheid In Philippine is er een boomgaard gerealiseerd door de lokale basisschool en de dorpsraad. Sinds 2015 zijn er ruim 25 boomgaarden gerealiseerd, met oude, karakteristieke fruitrassen en soorten die in Zeeland al sinds de 19e eeuw goed gedijen. Dit zijn mooie plekken vol biodiversiteit, waar de bewonersgroepen nog vaak actief mee aan de slag zijn. Aan de slag voor de wilde bij Veel Zeeuwse bewoners zetten zich in voor de wilde bij. In Zeeland werkt SLZ aan de Bijenlinie. De afgelopen drie jaar was dat project herkenbaar als Nederland Zoemt. Voor de bijenlinie spelen bewoners een belangrijke rol. Ze worden gemotiveerd om meer te doen voor de wilde bij, gaan actief meedoen met de bijentelling en leren ook tijdens excursies steeds beter wilde bijen herkennen. Ook wordt er op de bijenwerkdag veel gedaan door bewoners, met of zonder begeleiding Grashommel. Foto: SLZ van SLZ. Zo worden er bijensnoep- tuinen aangelegd, hagen geplant, steilwandjes gegraven en bijenhotels geplaatst. In 2019 zijn er tijdens de Bijenwerkdag 5 locaties bij-vriendelijk ingericht. Tevens zijn er drie excursies voor bewoners georganiseerd, waarbij 45 deelnemers aanwezig waren. Tot slot hebben flink wat Zeeuwen bijen geteld tijdens de werkdag. Ruim 1600 bijen zijn geteld door 156 Zeeuwse deelnemers! Door: Iman Labruyère, SLZ Zeeland is een bijzondere provincie. En het wandelnetwerk zorgt voor een extra dimensie in de beleving hiervan. Ook in 2019 is er veel werk verzet om dit netwerk up-to-date te houden. Hierbij werd SLZ voor wat betreft het onderhoud en de aanleg ook in het afgelopen jaar ondersteund door vrij willigers. 208 personen om precies te zijn. Bij elkaar werden 5640 uur besteed aan onder andere coördinatie van het werk in een regio, controle van het netwerk, herstel van bewegwijzering, borden en voorzieningen, maaibeheervan de paden, onderhoud van landschap selementen en het contact met eigenaren. Herziening In 2019 werden de volgende regio's herzien:'Langs Water en Land' (Schouwen-Puiveland), 'Hart van Zeeland' (Zuid-Beveland) en 'Langs Linies en Kreken'(Oost-Zeeuws- Vlaanderen). Zo'n herziening houdt in dat de routes opnieuw worden geëvalueerd en dat er met alle eigena ren contact is geweest over verlenging van de overeenkomst voor een periode van zeven jaar. Daarbij werden 90 boerenlandcontracten verlengd of nieuw afgesloten. Realisatie fase 2 Tholen Op het zuidelijke deel van het eiland Tholen is afgelopen jaar fase 2 uit gevoerd, waardoor nu heel Tholen en Sint Philipsland onderdeel uitmaken van het wandel netwerk. In totaal ligt nu 239 km aan wandelnetwerk in de gemeente Tholen, waarvan 54 kilo meter over onverhard boerenland, natuurgebieden en dijken leidt. De 121 knooppuntpalen helpen bij de oriëntatie van de wandelaar. Een nieuw trekpontje over een watergang bij Poortvliet zorgt voor een extraatje tijdens het wandelen. Bevrijdingspad Aangezien de bevrijding van het groot ste deel van Zeeland in 2019 75 jaar geleden plaats vond, werd het Bevrijdingspad geactualiseerd. Het pad maakt volledig gebruik van het Wandelnetwerk en ligt op Zuid- Beveland en Walcheren. De lengte bedraagt 135 km die in meerdere etappes af te leggen is. De route loopt langs een groot aantal locaties die herinneren aan de gebeurtenissen tijdens de Tweede Wereldoorlog. De nieuwe wandelgids verschaft hierover ook meer informatie en achtergronden. Dit pad is tegelijk een eerbetoon aan onze bevrijders! Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 5