5x$g7 Werkveld Biodiversiteit Werkveld Cultuurhistorie Door: Elly Jacobusse, SLZ Het thema biodiversiteit speelt een belangrijke rol binnen SLZ. Ook afgelo pen jaar heeft SLZ binnen dit werkveld diverse projecten uitgevoerd. Daarbij werkt SLZ onder meer samen met ondernemers, inwoners, gemeenten, Provincie, vrijwilligers en particulieren. Ook het geven van cursussen rondom dit thema valt hieronder. Een paar opvallende activiteiten uit 2019 willen we hier aanhalen. Nestblokken Het Interregproject 'Meer natuur voor pittig fruit' is één van de projecten bin nen dit werkveld. De doelstelling van dit project is het verhogen van de biodiversiteit, m.n. wilde bijen, in laagstamboomgaarden. In totaal zijn er bij 17 fruittelers maatregelen t.b.v. Nestblok in boomgaard. Foto: Ewoud Voogd biodiversiteit uitgevoerd. Zo zijn er 565 nestblokken opgehangen, 15 nest heuvels aangelegd, 8 faunavoor zieningen geplaatst, 30 hectare extensief gemaaid, 1 hectare bloemen rand aangelegd en 2000 meter streek eigen hagen aangeplant. Op 1 juli 2019 werd dit project afgerond en vanwege het grote succes kreeg dit project vanaf najaar 2019 t/m 2022 een vervolg (buitenom Interreg). Kwetsbare bijen Een ander project op het gebied van biodiversiteit is het Kwetsbare bijen project. Dit is een provinciaal project dat zich richt op het helpen van kwets bare soorten. Zoals inmiddels alge meen bekend gaan veel bijensoorten achteruit. Meer dan de helft van de 220 voorkomende soorten in Zeeland staat op de Rode lijst. In 2019 werden 11 terreinen van Rijkswaterstaat geïnventariseerd. Daarnaast is de zeld zame knautiabij weer aangetroffen bij Terneuzen en zijn buitendijkse bijen hotels gemonitord. Bij De Piet Arne- muiden en St. Anna ter Muiden zijn maatregelen uitgevoerd. Monitoring Het Duingebied bij Valkenisse wordt jaarlijks gemaaid en geharkt ten behoeve van de blauwvleugelsprink- haan, levendbarende hagedis en kleine parelmoervlinder. Laatstgenoemde Kleine Parelmoervlinder. Foto: Karin Mol soort is afgelopen jaar, na 6 jaar afwezig te zijn geweest, eindelijk weer gesigna leerd. Jarenlang specifiek beheer is voor veel soorten van erg groot belang. Vrijwilligers leverden zowel aan de praktische uitvoering als de monitoring een belangrijke bijdrage. Door: Sam Janse, SLZ Behoud en beheer van cultuurhisto risch waardevolle landschapselemen ten is een belangrijk aandachtsveld voor SLZ. Het ontwikkelen van uitvoe- ringsgerichte projecten, samenwer kingsverbanden en het creëren van draagvlak voor landschap en erfgoed zijn daarbij de belangrijkste activitei ten. Vrijwilligers speelden ook op dit front weer een belangrijke rol: samen besteedden zij in 2019 maar liefst 2171 uren aan het onderhoud van cultuur historisch waardevolle landschaps elementen, met ondersteuning van SLZ. Hieronder volgt een kleine greep uit de projecten die het afgelopen jaar de revue zijn gepasseerd. Streekeigen pad Het project'Streekeigen pad'kon begin 2020 worden afgerond. Binnen de structuur van het bestaande en door SLZ onderhouden wandelnetwerk zijn er drie thema routes gecreëerd, die bepaalde typische kenmerken van de Zak van Zuid-Beveland belichten. In de routes zijn bestaande en nieuwe 'Ankers'opgenomen, plaatsen die verbonden zijn aan verhalen op de website ZeeuwseAnkers.nl. Via een gratis app kan de gewenste route worden gedownload en wordt de wandelaar onderweg voorzien van foto's en achtergrondinformatie. Het is de bedoeling om in volgende jaren Streekeigen paden te realiseren op meerdere locaties in Zeeland. Begraafplaats Noorddijk De renovatiewerkzaamheden op de oude begraafplaats aan de Noorddijk te Vrouwenpolder zijn in 2019 afge rond met een feestelijke opening, waarbij naast vrijwilligers, nabestaan den en omwonenden ook wethouder Van Halderen van de gemeente Veere en de pers aanwezig waren. Diverse grafstenen werden gerenoveerd, waaronder die van het graf van dhr. Lensvelt Sr., met ondersteuning van Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 6