Werkveld Agrarisch natuurbeheer de Frits Lensvelt Stichting. Momenteel verrichten een aantal gedreven vrij willigers historisch onderzoek naar alle mensen die hier begraven liggen en zal er een informatiepaneel worden geplaatst om de historische waarde optimaal beleefbaar te maken. Oorlogsmonument Dishoek In samenwerking met de dorpsraad Koudekerke is de realisatie van een oorlogsmonument met informatie panelen in de duinen van Dishoek volbracht, om 75 jaar bevrijding van Walcheren en de bevrijders van de 47th Royal Marines te herdenken. Op zaterdag 2 november 2019 vond de officiële opening plaats, waarbij, naast vertegenwoordigers van betrokken partijen en de pers, Britse veteranen aanwezig waren. Door: Jimmy Pijcke, SLZ SLZ is al vele jaren actief in het werk veld agrarisch natuurbeheer. Zo advise ren we individuele landbouwers over de mogelijkheden voor biodiversiteit en landschapselementen op hun bedrijf en ondersteunen we het collectief Poldernatuur Zeeland met de uitvoering van het subsidieprogramma Agrarisch Natuur- en Landschaps beheer (ANLb). 10 Topgebieden In Zeeland worden maatregelen voor doelsoorten van het agrarisch gebied de laatste jaren meer en meer geclus terd in topgebieden. Doel is om binnen zo'n topgebied de biodiversiteit met 30% te verhogen door het gebied met minimaal 7% hoogwaardige maat regelen (zoals bloemenblokken, vogelakkers, etc.) voor akkervogels in te richten. Het PARTRIDGE projectge- bied op Schouwen-Duiveland is hier van een goed voorbeeld. En met het POP3 project'Versterking biodiversiteit en landschap'werken we sinds 2019 samen met andere gebiedspartners aan het topgebied de Poel in de Zak van Zuid-Beveland. Bruine Kiekendief (mannetje) Foto: Johnny du Burck Nestbescherming in agrarisch gebied Maar soorten houden zich natuurlijk niet aan de grenzen van deze top gebieden. Buiten deze gebieden zijn weidevogelvrijwilligers bijvoorbeeld al sinds jaar en dag actief in het opsporen en beschermen van kievits- en schol eksternesten. Een vogel die in Zeeland eenzelfde bescherming nodig heeft, is de bruine kiekendief. Misschien denk je bij deze roofvogel eerder aan riet velden, maar door achteruitgang van dit broedhabitat neemt het broed- succes af en broedt hij de laatste jaren steeds vaker in landbouwpercelen. Vooral velden met tarwe, gerst, luzerne of graszaad hebben de voorkeur. Meestal verloopt het broeden voor spoedig, totdat er geoogst wordt. Dan bestaat de kans dat de eieren of jongen onbedoeld worden uitgemaaid. Daarom is het van belang op tijd nesten op te sporen en beschermende maatregelen toe te passen wanneer nodig. In 2019 zijn we samen met de Roofvogelwerkgroep Zeeland, Het Zeeuwse Landschap, ZLTO, Poldernatuur Zeeland en de Provincie Zeeland een project gestart. Doel van het project is de oprichting van een Steunpunt Bruine Kiekendief dat gaat helpen met voorlichting over en bescherming van deze voor Zeeland zo karakteristieke soort. Benieuwd naar onze folder (met herkennings- en beschermingstips!) of heb je een bruine kiekendief op de akker gezien? Ga snel naar www.steunpuntkiekendief.nl of bel 0113-230936. Landschapsbeheer Zeeland Zomer 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 11

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 7