Elzen Hakhout bij de haag, Elzenmeten In de Schouwse Westhoek zijn nog gedeel ten karakteristiek cultuurlandschap te vin den, de elzenmeten. Het zijn kleine per ceeltjes van gemiddeld één hectare met een aantal parallel gegraven slootjes. Langs de slootjes zijn aan weerskanten elzen geplant. Deze slootjes met elzen noemt men het rêêtje, het tussenliggende, door het regelmatig uitbaggeren van het slootje bollende land, het mêêtje.Tot circa 1952 werden de elzen om de zeven jaar, na een openbare verkoop, gehakt. Van het afkomend takhout werden 'mutsaarden', bijeengebonden bossen elzentakken, gemaakt. Na de hak werd er twee jaar voornamelijk boekweit en rogge op geteeld. Daarna was het mêêtje tot de vol gende hak als weiland in gebruik. Deze duinakker- en weiland percelen stonden bekend als'haaijman'. Openbare verkoop Al in 1229 was er sprake van verkoop van haaijmannen. Een eerste schriftelijke mel ding, een aankondiging van een openbare verkoop, dateert uit 1571Geschreven in zestiende-eeuws schrift: 'zoe laetmen weten zoe wije begeren te coopen zeker esse boomen ende willige boemen ende ander brandthoudt staende int Noortclooster tot Haemstede dije comme en maendage als morge naestcommende in voorschreve clooster ende cooper goe den coop.'Het'brandthoudt'was elzen hout. 22 De intensivering van de elzenmeten in het eerste kwart van de zeventiende eeuw had mogelijk te maken met meer vraag naar brandhout. Ook het gebruik van bossen elzenhout bij dijksbouw kan een oorzaak geweest zijn. Hoewel er ook essen, iepen en wilgenpoten verkocht werden waren de elzen het meest voorkomend. Eind januari/begin februari vonden de openbare veilingen plaats. De kopers verzamelden zich 's morgens bij het perceel en boden 'bij de haag'. Een haag is dubbele rij elzen langs het slootje. Hagen werden voornamelijk door arbeiders gekocht. In de namiddag werd er in de dorps herberg geboden op de elzen bij 'het perceel' (ook wel bij 'het gemet7). Deze bestonden uit meerdere hagen. Ze werden voornamelijk door bakkers gekocht, maar ook door landbouwers. Da Notaris J. sa KATEK Nz. zaltoo verzoeke van het ARMBESTUUR van Wes- nachouwenop Vrjjdag den 26 Januari 1872, veilen 1 verkoopen. Des voormiddags 10 nur: Een purty extra zwaar T^jarig ■rider Weslenschounen in den Haaiman. Des avonds G unr, in de herberg te Wcstenschouwen Een partO DITO in perceelen aldaar. Het GEWAAI van Willige Boomen ilduar, en een party extra zwaar Tjarig Elzen HAKHOUT in perceelen onder Burgh, aan den Hoogen weg, stnande nabjj de Hofstede van •lea. heer A. Blom. Advertentie uit de Zierikzeesche Nieuwsbode (1872). Met verkoop 'bij de haag'en 'in percelen'. Voor de armbesturen van de dorpen Renesse, Haamstede, Burgh en Westenschouwen waren de veilingen een (stabiele) bron van inkomsten. Ook boden diverse werkzaamheden in een elzenmeet werk aan arbeiders. In een verslag van een veiling en op een kaartje komen we twee zeer speci fieke benamingen tegen: waterhaag en krakmutsaard. Een waterhaag was waarschijnlijk een slootje dat door de elzenmeet liep, waarlangs aan weers kanten een elzenhaag stond. Een krak mutsaard was elzenhout van mindere kwaliteit, mogelijk een bundel bijeen geraapte afgewaaide takken, dat alleen als brandstof diende. Een laatste open bare verkoop van elzenhakhout dateert van 22 januari 1952. Afname In 1832 telde men nog 685 hectare bos in de gemeenten Renesse, Haamstede en Burgh. Langs vrijwel de gehele strook van de wegen Laöne, Hooge- zoom en Hogeweg lagen elzenmeten. In 1879 was het bosgebied afgenomen tot 620 hectare. In 1979 is dit geredu ceerd tot 150 hectare. De afname van de elzenmeten was mogelijk een gevolg van de verbeterde afwatering. Vanaf 1877 ging het polderpeil 40 cm omlaag. Andere redenen waren het sluiten van de meestoven, de vuur toren (géén vuren meer stoken) en het bloedwateren van het vee vanwege het eten van de elzendropjes. In het begin van de twintigste eeuw werd in een periode van vijftien jaar 150 hectare elzenmeet omgevormd tot onder andere bloembollenveld en weiland. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 13