Het groene vrijwilligerswerk in coronatijd Door: Joan van der Velden, SLZ Foto's: Bert Helm, Naomi Oostinga, Kees Tonkens en Robert Wielemaker. De gevolgen van het coronavirus hebben een groot effect op ons sociaal en maat schappelijk leven. Het brengt angst, onzekerheid en verlies. Daarnaast zien we ook dat het virus een bezinning geeft: is alles wel zo maakbaar als we dachten? En wat is belangrijk? Door de coronamaat regelen hebben we ervaren hoe belangrijk het landschap in onze directe leefomge ving is voor ons woongenot. Het onder houd van deze directe leefomgeving wordt voor een belangrijk deel vormgegeven door vrijwilligers. In dit stukje wil ik wat dieper ingaan op het vrijwilligerswerk en het belang van deze werkzaamheden. Karakteristiek Het prachtige en karakteristieke landschap van Zeeland lijkt misschien een vanzelf sprekendheid, maar dat is het niet. Zonder beleid, beheer en onderhoud zou het karakteristieke snel verdwijnen. Voor het beleid zijn de overheden verantwoordelijk, het beheer wordt door tal van organisaties opgepakt en voor het onderhoud zijn vrij willigers onmisbaar. Vrijwilligers die het belang van landschapsonderhoud zien en daarom een bijdrage willen leveren. Vorig jaar had SLZ 26 betaalde medewerkers, omgerekend naar volledige werkweken zijn dat 19 fte (fulltimers). De vrijwilligers- inzet komt - na omrekening van hun uren - uit op maar liefst 33 fte. De vrijwilligers verzetten dus aanzienlijk meer werk voor het landschap dan de betaalde krachten van SLZ! Alles anders Dat de inzet van vrijwilligers er in 2020 zo anders uit zou zien, had niemand voor zien. Begin maart werd nog hard gewerkt aan het winterwerk. Daarbij gaat het voor al om het onderhoud van bomen en struiken zoals het snoeien van wilgen, dorpsboomgaarden, grenslindes en karakteristieke hagen. Vanwege de coronamaatregelen zoals beperkte groepsgrootte en vervoersbeperkingen werd dit werk plotsklaps geminimali seerd. Gelukkig kan de natuur tegen een stootje en de hoop is om het achterstallig werk in de winter van 2020/2021 in te halen. In het voorjaar werden wel veel inventarisaties door gezet omdat dit meestal gebeurt door individuele vrijwilligers. Het onderhoud van het wandelnetwerk vond zo goed mogelijk plaats, mede vanwege de grote belangstelling voor wandelen. Het beperkt voortzetten van enkele activiteiten, zoals graslandbeheer en cultuurhistorische activiteiten vroegen een grote flexibiliteit en creativiteit van de vrijwilligers. Bijna alle evenementen voor vrijwilligers, zoals het wandel- event, en diverse cursussen zijn helaas afgelast. Ook veel bewonersinitiatieven kwamen stil te liggen. Vlak voor de strengere maatregelen in november kon gelukkig nog wel de uitreiking van de Gouden Jirizaag (waarderingsprijs vrijwilligers) plaatsvinden. Zie hiervoor verder in dit nummer. En nu. met het winterwerk voor de deur, moeten we weer pijnlijke keuzes maken in wat we wel en niet kunnen doen. Weer aan de slag Ik wil hier ook een woordje richten aan al die vrijwilligers die nu, vanwege de risico's voor een coronabesmetting, thuis zitten. SLZ en 'het landschap van Zeeland'hebben veel bewondering en waardering voor jullie betrokkenheid en enthousiasme. We weten dat veel van jullie het liefst meteen weer aan de slag willen en we hopen van harte dat van uitstel geen afstel komt. We hebben jullie allemaal straks - na corona - weer hard nodig om de achterstanden in het onderhoud in te lopen. Ik hoop dat iedereen die wandelt in ons prachtige Zeeuwse landschap, ook eens even denkt aan al die vrijwilligers, die helpen dit in stand te houden. Het is prachtig om te realiseren dat mensen hieraan vrijwillig meewerken; niet zozeer voor de waardering maar omdat ze het belangrijk vinden. Het mag duidelijk zijn dat al die'groene' vrijwilligers onze waardering ten volle verdienen. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 3