Eerste resultaten onderzoek naar vleermuizen op kerkzolders en torens Door: Lucien Calle en Sandra Dobbelaar De zeldzame Grijze grootoorvleermuis heeft in Oost Zeeuws-Vlaanderen veel ter rein verloren. De laatste jaren is ze slechts in kleine aantallen in een vijftal Katholieke kerken aan de grenskant gevonden. De wens is uitgesproken om meer over deze soort te weten te komen met als doel een betere bescherming te kunnen geven. In dit artikel doen we verslag van de eerste stappen die zijn gezet en de resultaten die daaruit voortkomen. Meerjarig onderzoek SLZ heeft een projectaanvraag gedaan bij de Provincie Zeeland om de Grijze groot oorvleermuis te kunnen beschermen. Het project is toegekend vanuit het Soortenbeleid en bestaat uit drie onderde len: het verbeteren van winterverblijven van vleermuizen, het verbeteren van de renovatie van monumentale gebouwen en het verbeteren van de leefomstandighe den op kerkzolders waar onder andere Grijze grootoorvleermuizen voorkomen. Hoewel dit laatste onderdeel zich vooral richt op de zeldzame soort profiteren ook andere vleermuissoorten mee. Het hele project heeft een looptijd van driejaar. Kerk Hengstdijk. Foto: Lucien Calle De eerste te beantwoorden vragen waren: waar zijn Grijze grootoorvleermuizen (en eventueel andere soorten) aanwezig, hoe groot zijn de aantallen, hoe maken ze gebruik van de zolders en torens, waar zijn de in- en uitvliegopenin- gen en wat zijn de eventuele knelpunten (hinderlijke verlichting, ontbreken schakels e.d.) op weg naar het jachtbiotoop. Naast de vijf kerken in de grensregio waar de 14 soort al bekend is, zijn in de wijdere omgeving ook andere kerken bezocht om te controleren of er daar exempla ren aanwezig zouden zijn. Warmtecamera's en bewegings sensors Voor de inventarisatie van de kerken werd samengewerkt met de Zoogdiervereniging en stagiaires Toegepaste Biologie Tamara Raven en Laetitia Geraets. Tijdens het onderzoek maakten zij gebruik van vijftien came ra's die om de tien minuten een foto maakten of met bewegingssensors rea geerden op langsvliegende dieren. Om te zorgen dat de vleermuizen hier geen last van zouden hebben werd geen flits Controle van camerabeelden in kerktoren door stagiaires. Foto: Lucien Calle gebruikt. Ook werd gebruik gemaakt van warmtecamera's om vliegers aan de buitenzijde op te sporen. Het tel werk van de uitvliegers werd daarnaast gedaan door dertien vrijwilligers. Met een grotere groep mensen observeren blijkt een nuttige activiteit te zijn. Naast het uitvliegen kunnen de tellers de vleermuizen soms ook nog een stukje volgen richting jachtgebied. Zo konden we bij de kerk van Hengstdijk waarnemen dat veel vleermuizen op jacht gaan langs de bosrand van het aangrenzende bosje. Twee grootoren bij uitvliegopening. Foto: Tamara Raven en Laetitia Geraets Resultaten In totaal zijn elf kerken op zicht afge zocht, waarbij in zeven kerken camera's zijn geplaatst. Bij vijf kerken zijn er uit- vliegtellingen uitgevoerd. De resulta ten laten zien dat de dieren zich soms erg goed kunnen verstoppen. Soms werd op zicht slechts één vleermuis waargenomen, terwijl er toch vijftien uitvliegers geteld werden. De voor naamste doelsoort, de Grijze grootoor vleermuis is slechts in twee kerken en met lage aantallen vastgesteld. Ook is er geen voortplanting waargenomen. Wel zijn er veel Gewone grootoorvleer muizen aangetroffen: honderdacht stuks verdeeld over zes kerken. In twee kerken zijn daarvan kraamkolonies gevonden. Landschapsbeheer Zeeland Winter 2020 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2020 | | pagina 9