Een paarse poel in Terneuzen r Door: Joan van der Velden, Johan Calle (berdéivSJ-Z), Ronald Bijkerk Ina Buitstra (beiden Byreait^ènJehÓtiV^) Paarse poel in Terneuzen. Foto: Johan Calle Tijdens een werkbezoek begin december 2020 werd op een ruim erf in de omge ving van Terneuzen, met grasland, hoog- stamfruitbomen, twee poelen en gren zend aan een bosje, een bijzonder ver schijnsel waargenomen. Een van de poelen trok gelijk de aandacht vanwege een ongewoon kleurbeeld. Van dichtbij was de verbazing groot toen bleek dat het water in de poel voor het grootste gedeelte duidelijk paars verkleurd was! Door natuurlijke processen kan water verschillende kleuren aannemen, daar ben je min of meer op voorbereid. Paars water is echter zo ongewoon dat het een buitenaardse indruk maakt. De eigenaar had het verschijnsel ook niet eerder gezien en kon het op geen enkele manier ver klaren. Social media Om te weten te komen of het verschijnsel wellicht ook door anderen is gezien is een foto door SLZ via social media verspreid. Daarop kwam al vrij snel een reactie uit Middelburg; een inwoner dacht in een sloot midden in de stad iets dergelijks gezien te hebben. Een dag later heeft SLZ die melding bekeken en er was inderdaad wel enige gelijkenis maar de kleur was hier duidelijk meer rood dan paars. Bovendien betrof het hier een sloot met langzaam stromend water. Het Waterschap Scheldestromen én Bureau Waardenburg vonden in water monsters van deze sloot de purperzwavel- bacterie Chromatium okenii (de meeste eencelligen hebben geen Nederlandse naam). Deze bacterie haalt zijn energie uit de omzetting van waterstofsulfide naar zwavel met behulp van zonlicht. Het is dus een soort die zich enkel kan ontwikkelen bij de aanwezigheid van waterstofsulfide en dit ontstaat vaak in wateren met een dikke organische sliblaag waar afbraak plaatsvindt zonder zuurstof. Deze bacterie is niet zeldzaam en het rood gekleurde water wordt zo nu en dan waargenomen. Bijzonder zeldzaam Bureau Waardenburg vond in het watermonster uit de paarse poel bij Terneuzen de cyanobacterie Pannus leloupii. Deze cyanobacterie is echter bijzonder zeldzaam! Er zijn slechts twee andere vindplaatsen van Pannus leloupii bekend: een watertje in Oekraïne en een klein meertje in België, waarin de soort in 1948 werd ontdekt. De vindplaats in België is in de Ardennen op een afstand van ongeveer 140 km van Terneuzen. Om na te gaan wat het effect is van dit veelvuldig voorkomen van deze cyanobacteriën en of deze giftig zijn voor andere organismen hebben eind december (toen de piek van de groei van deze bacteriën voorbij was) enkele bemonsteringen op waterdieren plaats gevonden die tevens konden dienen voor een biologische waterkwaliteits beoordeling. Ondanks dat deze winter periode niet de meest geschikte tijd is voor een bemonstering van water dieren waren we toch benieuwd naar overlevingskansen voor waterdieren. In deze monsters werden tien verschil lende organismen aangetroffen (zie tabel). De meeste soorten wijzen op een grote voedselrijkdom; maar laten ook zien dat het veelvuldig voor komen van Pannus leloupii geen giftig effect heeft op deze waterdieren. De hoge voedselrijkdom bleek ook uit de dikke laag organisch materiaal die tijdens de bemonstering op de bodem van de poel werd aangetroffen. De cyanobacterie Pannus leloupii. Foto: Ronald Bijkerk Tabel: aangetroffen waterdieren in de poel. waterdieren 1 broze slibworm 2 slingerwormen 3 tweeogige bloedzuiger 4 achtogige bloedzuiger 5 gewone zoetwaterpissebed 6 kustduikerwants 7 gewoon bootsmannetje 8 springstaart 9 watervlo 10 eenoogkreeftje Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 10