Schouwe iv eland Door: Lucien Calle, SLZ Monumentale paardenkastanje naast NH Kerk Zierikzee. Foto: llja Mostert Landschapstypen Vanuit de lucht gezien heeft Schouwen- Duiveland enkele duidelijk gescheiden landschapstypen. In het uiterste westen ligt een opvallend brede duinstrook, terwijl in de de zuidhoek bij Westen- schouwen een groot bos aanwezig is. Ook in de aangrenzende binnenduinrand is versnipperd veel groen en bos, zoals rondom Slot Moermond. Er is een scherp contrast met het helemaal open landschap van de zuidkust daarentegen. Daar ervaar je een boomloze weidsheid met horizon, ganzen en weidevogels. Het grootste deel van het landschap is echter halfopen, waar erven en dijken als groene eilandjes en linten in een agrarisch landschap aan wezig zijn. Een opvallend verschil met bijvoorbeeld Zeeuws-Vlaanderen en Zuid-Beveland is dat de meeste dijken geen rijen van bomen erop hebben. In dit half open landschap is er alleen iets noordelijk van Zierikzee een enkel groter boscomplex: Schuddebeurs. Bijzondere bomen In dit artikel gaan we vooral op zoek naar de mooiste, meest opvallende, oudste 24 en hoogste bomen in de gemeente Schouwen-Duiveland. In het Landelijk register van de Monumentale bomen van de Bomenstichting zijn er van deze gemeente drieëndertig bomen of boomgroepen opgenomen. Daarvan zijn er tien paardenkastanjes, vijf lindes, twee Oosterse platanen en bij voorbeeld ook twee zwarte moerbeien. Als hoogste boom staat een zilver linde geregistreerd. Deze staat op de Algemene begraafplaats van Zierikzee en is dertig meter hoog. Het is tegelijk ook de boom die de hoogste leeftijd wordt toegedicht: wel ruim 200 jaar. Ook de dikste boom staat op die plek. Het is een Oosterse plataan met een omtrek van 489 cm. Net als veel andere begraafplaatsen is het sowieso een prachtige groene plek om eens een poosje bij te komen van de alledaagse beslommeringen. Schitterend plaatje De leeftijd van dergelijke oude bomen bepalen is altijd een lastige klus. Een boom waarvan de leeftijd echter wel precies bekend is, is de monumentale paardenkastanje aan de noordzijde van de Nederlands Hervormde kerk op het Kerkplein in Zierikzee. Deze boom is geplant in 1865, dus nu 156 jaar oud. Het is mogelijk wel de bekendste boom van deze gemeente en in samenhang met de prachtige kerk een schitterend plaatje. Eén van de zware en laaghangende takken is op een prima manier onderstut. Historische bomen Opvallend veel mooie bomen zijn te vinden in de dorpjes binnen de ker- kringen, bijvoorbeeld Noordgouwe met een dubbele rij linden en een erg grote paardenkastanje direct naast de kerk. Denk aan deVeteranenboom, een Amerikaanse eik geplant in 1953 aan de Ring te Ouwerkerk. Maar ook de kerkringen van Nieuwerkerk, Kerkwerve, Noordwelle, Serooskerke en Burgh zijn fraai beplant. Opvallende herdenkingsbomen zijn er in Zierikzee en Burgh. In Zierikzee staat een Wilhelminalinde in de Poststraat en in Burgh een Juliana-Bernard linde in de Kerkstraat, geplant in 1937. Wilhelminalinde in de Poststraat te Zierikzee Foto: Geerten Kalter Burgh en Haamstede Wie in de dorpjes Burgh en Haamstede op zoek gaat naar mooie bomen hoeft zich niet te vervelen. Er zijn heel veel opvallende en monumentale knoerten te zien. In de Kerkstraat te Burgh staan rijen hoogstamperen die een opvallen de lage vormsnoei gehad hebben. We ontdekken zelfs epifytische eikvarens die daarin blijkbaar een goede groei- Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 13