In de artikelenserie 'Zo doen wij dat' vertelt iedere editie een andere erfeigenaar over het onderhoud van zijn of haar Zeeuwse boerenerf. Deze keer is dat de familie van Looy uitZaamslag. Tekst en foto's: Wil van Looy Authentiek Toen wij in 1997 voor het eerst naar onze huidige boerderij keken waren we op slag verliefd. Wat een mooie oude stee is het (bouwjaar anno 1753). Een kleine authen tieke boerenwoning met bedstedes, een kelder en een origineel wagenhuis. Maar vooral, een heel mooi erf met nog de natuurlijke glooiing van het landschap. We voelden ons er direct thuis. Op ons land bevindt zich een boomgaard met een grote variëteit aan fruitbomen met typi sche oude rassen uit de streek. Daarnaast een grote moestuin die nog op de origine le plek ligt, verschillende bosschages, mei doornhagen en een rij met dikke oude Canadese populieren. Ook zijn er verschil lende drinkpoelen voor het vee en vele fraaie bomen, waarvan sommige monu mentaal en al behoorlijk op leeftijd. Zeldzame soorten In totaal is ons erf 3,3 ha groot. Schitterend met een uitgebreid scala aan verscheidene dieren- en plantensoorten. Het eerste jaar dat we er woonden telden we wel 52 ver schillende vogelsoorten. Waaronder zeer zeldzame exemplaren, zoals de beflijster en het blauwborstje, maar ook steenuil tjes, de lepelaar, grutto en een ooievaar. In de poelen en de oude regenput vinden we regelmatig de zeldzame kamsalamander waarvoor we een aan tal jaren geleden nog een extra poel hebben laten graven. Verder genieten we elk voorjaar van de grazende koeien die we te leen hebben en zorgen een hondje, drie katten en wat kippetjes voor gezelligheid op de boerderij. Knotwilg en poel. Inspanning Ons erf is een levend geheel waarin alles groeit en bloeit. Dit vergt dus wel enige inspanning om de boel netjes en beheersbaar te houden. Bij ons vertaalt zich dat vooral in het knotten van de beeldbepalende wilgenbomen. Het merendeel van deze bomen hebben we in het verleden zelf aangeplant, prachtig rond zo'n boerenerf en duide lijk een meerwaarde voor de natuur. Dit knotten is arbeidsintensief en elk jaar doen we er een paar om dan het volgende jaar weer een aantal andere te verzorgen. Dat doen we ook met de drie oude wilgen zodat ook de steen uil, die daar in broedt, altijd een uit wijkmogelijkheid heeft. Naast het knotten van de wilgen is er het snoeien van de vele meters mei doornhaag en de eeuwenoude leilin den voor het huis. Aan de vogelbosjes is weer wat minder werk. Daarin dunnen we maar eens om de tien jaar. Aan de vele oude bomen hoeven we niet veel te doen. Behalve de exem plaren die grotendeels over de weg hangen of als er eentje takken verliest of in het ergste geval, omvalt. Vrijwilligers Veel van het werk op het erf doen we zelf, maar soms krijgen we hulp van vrienden, kennissen en vrijwilligers van SLZ. Altijd weer gezellig als we dan op zo'n werkdag in de pauze samen koffie drinken met een lekkere koffiekoek van de plaatselijke bakker er bij. Hun bij drage is een grote hulp bij deze werk zaamheden. Na zo'n dag kun je met tevredenheid terugkijken op al dat verrichte werk en het mooie resultaat. Zo, en nu de rest van het jaar lekker genieten..! Es op het erf. Ljndsctwpvtiehpn Zeelasirl twite

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 15