Zeeland Reimerswaal ovincie Vrijwilligers gezocht voor inventarisatie rugstreeppadden In memoriam economische impuls aan het gebied geven. Voor (mini)campings, boerderij winkels, theetuinen enz. zijn wandel voorzieningen in de directe omgeving immers van bijzondere waarde. Samenwerking Dit project wordt gesteund door de gemeente Reimerswaal, Provincie Zeeland via het Plattelands Ontwikke ling Programma (POP3) en Leader van het Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling. GEMEENTE Europees Landbouwfonds voor Plattelandsontwikkeling: Europa investeert in zijn platteland De indruk bestaat dat het niet goed gaat met de rugstreeppad in het Zeeuwse landelijk gebied. In een aantal grotere natuurgebieden zoals de duinen en de Zuidkust van Schouwen houdt de soort goed stand, maar daarbuiten lijken de aantallen omlaag te gaan. SLZ en RAVON willen de schouders eronder zetten om deze negatieve trend om te buigen. Dat kan door aanleg van nieuwe biotopen op strategi- Rugstreeppad. Foto: Luciën Calle sche plekken in het landschap en een goed beheer daarvan. Maar voordat de eerste schop de grond in gaat willen deze organisaties eerst een veel scherper beeld hebben van de verspreiding van dit amfibie in Zeeland. De komende twee jaar zal daarom ingezet worden op een gebiedsdekkende inventarisatie van Zeeland. We willen in kleine teams op geschikte avonden in het voorjaar en de zomer 32 Zeeland doorkruisen op locaties waar de trefkans hoog is en dan om de paar hon derd meter even stilstaan om te luisteren of er kooractiviteiten hoorbaar zijn. Naast de bekende plekken waar rugstreeppad den populaties hebben gaat het dus juist ook om de kansrijke plekken waar er geen recente waarnemingen zijn. Het geluid van roepende rugstreeppadden is tot op enke le honderden meters hoorbaar. Locaties en een inschatting van het aantal dieren wordt dan op kaart geregistreerd. Daarvoor zoeken we vrijwilligers. Het idee is om vanaf dit voorjaar in groepjes van twee in een auto of op de fiets een heel gebied af te zoeken, maar wie alleen op pad wil, dat kan natuurlijk ook. Vrijwilligers kunnen zich voor een gebied opgeven, ledereen die zich opgeeft krijgt van tevoren een instructie. Opgeven kan bij SLZ: info@landschapsbeheerzeeland.nl Info bij Lucien Calle (06-22792100) Frans Rothuizen was als vrijwilliger vele jaren voor onze Stichting actief. Als architect met voorliefde voor het authentieke Zeeuwse en gevoel voor detail, voorzag hij vele eigenaren van advies bij het herstel van hun klein cultuurhistorisch element. Of het nu ging om een bakkeet, dakgoot, makelaar, verfsoort, zink, lood of type voegwerk, Frans wist het allemaal. Met zijn tact wist hij mensen te enthousiasmeren en activeren. Tientallen historische elementen zijn weer hersteld en in gebruik genomen. De specifieke kennis van Frans over materiaalgebruik en typisch Zeeuwse gebruiken hebben we samen weten vast te leggen in het boekwerk: 'Kleine cultuurhistorische elementen in Zeeland. Een gids voor behoud en herstel'. Voor ons een ware kennisbron en onmisbaar voor ieder die in Zeeuwse traditie aan de slag wil gaan op zijn of haar erf. Het is tevens een mooie herinnering aan de altijd fijne samenwerking met Frans. De laatste jaren had Frans veel pech met zijn gezondheid en vooral begin dit jaar ging het snel achteruit. Zaterdag 6 februari is hij thuis overleden. Frans Rothuizen bij een varkenshok. Foto: SLZ Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 33

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 17