POSTCODE I Reuzenberenklauw Voorzetting samenwerking Nationale Postcode Loterij NATIONALE LOTERIJ Het mooie is: als vrijwilliger bij SLZ kom je overal Ik kom nu op plaatsen waar ik nog nooit ben geweest ïïmmnurm Vorig jaar is de nieuwe Leidraad Beheer reuzen- berenklauw gepubliceerd. Het is een nieuwe tool die ontwikkeld is om de reuzenberenklauw efficiënter te beheren ofte bestrijden. De lei draad geeft handvatten voor de bestrijding van de reuzenberenklauw en geeft een com pact overzicht van alles wat daarbij komt kijken. Met onder andere aandacht voor herkenning, achtergrondinformatie, inventarisatie, plan van aanpak en diverse bestrijdings- methodes. Ook het belang van een gecoördi neerde aanpak wordt benadrukt. De leidraad is Gewone berenklauw. Foto: SLZ opgesteld door Landschapsbeheer Flevoland en CLM Onderzoek Advies en te vinden op diverse websites, waaronder www.onkruidvergaat.nl. Sinds 1996 ontvangt onze landelijke koepel organisatie LandschappenNL jaarlijks een bijdrage van de Nationale Postcode Loterij voor de bescherming van natuur, landschap en het behoud van cultureel erfgoed samen met vrijwilligers. Onlangs is besloten om deze samenwerking de komende vijfjaar voort te zetten. Dankzij deze steun kunnen de provinciale Landschappen en Landschaps beheerorganisaties zich blijven inzetten om natuur, landschap en erfgoed veilig te stellen voor de toekomst. Om een indrukte geven wat er dankzij de samenwerking de afgelopen jaren is mogelijk gemaakt heeft LandschappenNL negen projec ten geselecteerd, waaronder de jaarlijkse bijen telling en de landelijke Natuurwerkdag. Kijk voor de overige projecten op: www.landschappen.nl/partners. 34 Foto: Hetty Mens r een ja Wandelnetwerk Ik werk binnen de herstelploeg van het Wandelnetwerk in Zuid-Beveland. De ene keer zijn we bezig met het vrijma ken van routepalen, een volgende keer met het vervangen van beschadigde palen en bordjes. Daarnaast speel ik de rol van fotograaf en leg ik het werk vast, maar tegelijkertijd maak ik ook foto's van de omgeving. En het mooie is: als vrijwilliger bij SLZ kom je overal. Ik kom nu op plaat sen waar ik nog nooit ben geweest. Tot voorkort verkende ik Zeeland vooral op de fiets maar via het Wandelnetwerk bereik je weer heel andere plekken. Fotoarchief Naast mijn werk als vrijwilliger bij SLZ werk ik aan een fotoarchief met als nieuwste project de welen in Zuid-Beveland. Veel welen bestaan nog in oorspronkelijke vorm, maar andere zijn dicht geploegd gevuld met vuilnis. Ik vond er een paa dens het werk met de herstelploeg. Ik heb toen besloten om ze o.a. via oude atlassen op te zoeken en ze te fotograferen. Hopelijk maken de wandelroutes langs welen, kreken en oude dijken wan delaars meer bewust van de waarde van dit soort cultuurhistorische elementen. Vrijwilligers zijn onmisbaar voor het Zeeuwse cultuurlandschap. Wil jezelf ook vrijwilliger worden Kijk op www.natuurwerkzeeland.nl voor vacatures. 35

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 18