Een keverbank voor de patrijs verschillende vormen van agrarisch natuurbeheer. Zo zijn er in en rondom de akkers keverbanken en inheemse bloemranden aangelegd. Resultaten De oude graangewassen blijken het nog steeds goed te doen in de Zeeuwse klei. Toch is de opbrengst slechts 25 a 30 procent van wat tegen woordig gangbaar is in de landbouw. Dit komt mede doordat de rassen tegenwoordig sterk verbeterd zijn. Maar ook omdat de oude granen bewust dunner gezaaid worden. Van dit dunner zaaien profiteren grond broeders zoals de veldleeuwerik en graspieper. Ook patrijzen hebben hier baat bij; ze foerageren makkelijker in een gewas wat open staat. In 2019 is het grootste gedeelte van de oogst verloren gegaan door de kiemschim- mel steenbrand. Afgelopen jaar is de oogst, op de spelt na, wel gelukt. Maar afzet vinden voor deze oude gewassen blijkt tot nu toe erg lastig. Kom zelf een kijkje nemen De Koegorspolder, gelegen aan de industrieweg bij Sluiskil, is vrij toegan kelijk. Er loopt een bewegwijzerde wandelroute langs die meer dan de moeite waard is. Daarnaast worden er jaarlijks enkele excursies georgani seerd voor landbouwers, natuurlief hebbers, bakkers en brouwers. Toekomstvisie Komende jaren willen we ons via het project'Oude rassen'blijven inzetten voor het behoud van oude graan gewassen. Dit willen we doen in samenwerking met diverse belang hebbenden. Daarnaast willen we de kennis rondom oude graangewassen verder uitbouwen en onderzoeken hoe we de afzet van de oogst kunnen verbeteren. Door: Jimmy Pijcke, SLZ Flinke daling In de afgelopen decennia is het aantal akker- en weidevogels in Zeeland fors gedaald. Belangrijke soorten in Zeeland waaronder patrijs, kneu en veldleeuwe rik laten een flinke daling zien in zowel overwintering als broeddichtheid. De redenen voor deze daling hebben vrijwel altijd te maken met een onaan trekkelijk leefgebied voor de vogels doordat er te weinig beschutting is, niet voldoende (drink)water, te weinig broedplaatsen ofte weinig voedsel. Met het agrarisch natuurbeheer probeert SLZ daar samen met diverse partijen verandering in te brengen. Dit gebeurt door het aanleggen van akkerranden, voedselakkers, aanplant van struweel in het agrarisch gebied, etc. Keverbank. Bron: SLZ 6 keverbank braak Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap 7

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 4