mensen maken Het Nationaal Jaar Vrijwillige Inzet groener Keverbanken Een nieuwere innovatieve maatregel is de keverbank. Ze is afkomstig uit het Interreg project PARTRIDGE en gebaseerd op jarenlang onderzoek en ervaring uit het Verenigd Koninkrijk. In 2017 werden vanuit dit project de eerste keverbanken aangelegd in Zeeland en Brabant. Nu wordt het con cept op steeds meer plaatsen in Nederland overgenomen. Keverbanken zijn stroken land die een halve meter hoger worden gemaakt dan de omliggende akker. Deze verhoogde strook is drie meter breed en zo lang mogelijk. De keverbank wordt ingezaaid met een mengsel van polvormende grassen en kruiden. Naast de keverbank komt een strook met groene braak te liggen. Natuurlijke bestrijding De keverbank ligt hoger en dus droger, bovendien warmt hij sneller op. Dat voorziet insecten zoals loopkevers van een prima leefgebied. Een belang rijk voordeel voor de landbouwer is dat deze natuurlijke plaagbestrijders op deze manier direct aanwezig zijn in de akker, zodra de gewassen gaan groeien. Daarmee zijn er minder gewasbeschermingsmiddelen nodig. Daarnaast biedt een meerjarige kever bank patrijzen en andere akkervogels voedsel én een veilige broedplek in het akkerland. Een plek die niet met machines wordt bewerkt en jaarrond dekking biedt. Keverbanken liggen idealiter midden in een groter gewasperceel, maar niet ver bonden met de randen van dat perceel. Ze hebben een nog grotere toegevoeg de waarde wanneer ze in combinatie met andere beschermingsmaatregelen voor akkervogels worden aangelegd, zoals kruidenrijke akkerranden, winter- voedselveldjes, bloemenblokken en patrijzenhagen. Aanleg keverbank. Foto: SLZ Interesse in een keverbank? Dankzij steun van de Provincie Zeeland gaat SLZ de komende tijd meerdere van dit soort hoger liggende banken aanleggen in Zeeland. We doen dat samen met landbouwers en het agra risch collectief Poldernatuur Zeeland. De eerste vijf keverbanken binnen het project zijn inmiddels aangelegd of zullen binnenkort in de polders verschijnen. Samen goed voor bijna twee kilometer keverbank. We hebben echter nog ruimte voor een extra kilometer. Ben je grondbeheerder en benieuwd naar de mogelijkheden? Neem dan contact met ons op via info@landschapsbeheerzeeland.nl. 8 Door: Pieter Voets, SLZ Nederland telt al bijna 7 miljoen vrij willigers. Toch missen we jou nog. Misschien heeft u de advertentie met bovenstaande oproep ook gezien in één van de kranten begin december. Omdat 2021 'Het Nationaal Jaar Vrijwillige Inzet'is, organiseert Vereniging NOV een publiciteitscam pagne om nieuwe mensen te bereiken om zich in te zetten als vrijwilliger. Omdat SLZ ook altijd nieuwe vrijwilli gers kan gebruiken, haken we ook aan bij deze campagne. Mensen maken Nederland Als er in Nederland bijna 7 miljoen mensen vrijwilligerswerk doen dan zijn er meer dan 10 miljoen mensen die dat niet doen. Uit een onderzoek van het CBS uit 2019 blijkt dat het aantal uur dat mensen vrijwilligerswerk doen licht gedaald is ten opzichte van eerdere jaren. Dit terwijl vrijwilligerswerk juist heel belangrijk is voor onze maat schappij. Veel dingen zouden niet georganiseerd worden wanneer er geen vrijwilligers zouden zijn. Dat geldt voor diverse sectoren zoals de zorg en het verenigingsleven maar natuurlijk ook voor het werk waar SLZ zich mee bezig houdt. Het bedachte motto 'Mensen maken Nederland'is dus erg goed gekozen. Elke organisatie of vereniging in Nederland kan meedoen met de campagne en het motto aanvullen met bijvoorbeeld 'socialer', 'gezelliger'of'leuker'. Voor SLZ is daar 'Mensen maken Zeeland groener'van gemaakt. We hopen als SLZ ook hier nieuwe dingen over te leren. 100 verhalen Het doel van de campagne is de men sen te bereiken die nog geen vrijwilli gerswerk doen. Ook als SLZ willen we graag deze'nieuwe gezichten' vinden. In de campagne is niet alleen aandacht voor het vinden van vrijwilligers zelf, Landschapsbeheer Zeeland Lente 2021 Samenwerken aan ons cultuurlandschap

Landschapsbeheer Zeeland - de Boom in | 2021 | | pagina 5